İş başvurusu yapacaklar bunlara dikkat!

İş başvurusu yapacaklar bunlara dikkat!.7741
  • Giriş : 26.04.2009 / 11:28:00

İş hayatında işe girme, iş değiştirme sürecinin en sancılı bölümü mülakattır. Optimum Danışmanlık'tan Songül Sancaktar başarılı bir mülakat için bazı ipuçlarını şöyle sıralıyor:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İ*ş görüşmesinden önce amaç ve hedeflerinizi, aranan pozisyon için uygun tecrübenizin olup olmadığını, öne çıkan ve gelişime açık yönlerinizin ne olduğunu iyi tanımlamanız önemlidir.
*Kendinizi mülakata hazır hissetmek ve mülakat boyunca kendinizi anlatmak için kullanacağınız gerekli bilgileri önceden belirleyin.
Mülakat öncesi kaliteli ve iyi bir uyku, sağlıklı ve enerjik görünmenizi sağlar.

*Mümkünse mülakat öncesi açık havaya çıkın, derin nefes alıp zihninizi sakinleştirin.
*Hayatın her alanında olduğu gibi olumlu düşünmek umudu ve hayal etmeyi getirir. Bunu davranışa aktarabilmek, mülakatta karşı tarafa hissettirmek, karar almada etkilidir.
*İş görüşme saatinden on-on beş dakika öncesinde belirlenen yerde olun. İş görüşmesine çok erken gidilmesi ya da geç kalınması olumsuz izlenim yaratabilir.

*Trafik ve bunun gibi beklenmedik mazeretlerden dolayı geç kalırsanız önceden haber verin.
*Mülakatta ilk intiba çok önemlidir. Abartısız, sade, ciddi, rahat nefes almayı sağlayacak şekilde beli sıkmayan, temiz ve ütülü kıyafetleri tercih edin. Kot pantolon giymeyin.
*“Bize kendinizi anlatır mısınız?” ya da “Bu pozisyona başvuruda bulunma sebebiniz nedir?” tarzındaki sorularda ayrıntıları vurgulamayın ve iş tanımı odaklı konulardan bahsedin.
*Mülakat iki yönlü bir bilgi alışverişidir. İşin tanımı, pozisyon, ücret yapısı, firmanın vizyonu, kurum kültürü, bireysel gelişime yönelik yaklaşımları, işe yerleştirme süreci gibi konularda soru sorun.
*Kendi hakkınızda güçlü ve gelişmesi gereken yönleri vurgulayın ve bu yönlerin farkında olduğunuzu gösterin. Kendini geliştirmekle ilgili yapılan çalışmalar değerlendirilme aşamasında olumlu etki yaratmaktadır.
*Önceki işyerlerinizden ayrılma nedenleriniz çok önemlidir. Gerçek nedeni açıklayın ve burada edindiğiniz deneyimleri bir sonraki işinize nasıl aktaracağınızı anlatın.

Yeni Şafak-Pazar

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*