İş dünyası: Cumhurbaşkanını halk seçsin

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçimini halka götüreceğini açıklaması ekonomi çevrelerince sıcak karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İş dünyasının temsilcileri cumhurbaşkanını halkın seçmesini sakıncalı görmediklerini ancak yeterince tartışılmadan, görev ve yetkilerinin tam belirlenmeden, seçime gidilmesinin ileride uygulamada bir takım sıkıntılar getirmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı (ATB) İlhami Kaplan, cumhurbaşkanını halkın seçmesine taraf olduğunu söyledi. Şahsi kanaatinin bu olduğunu belirten Kaplan, "Demokrasiye inanıyorsak tabiî ki halka gitmeliyiz. İnsanlar aday olurlar. Ve belirli bir süreçten sonra en çok oy alan iki kişi finale oynar. Ve çoğunluğun kabul ettiği kişi de Cumhurbaşkanı olur. Halkta gidilmekten korkulup korkulmayacağı beni fazla ilgilendirmiyor. Bunlar siyasi politika." dedi.

Türkiye'nin siyaset ve politikayı en son yapması gereken günleri yaşadığını ifade eden Kaplan, "Ülke menfaatlerini kendi menfaatlerimizin önünde tutmalıyız. Herkese sorumluk düşüyor. Ben halkın seçmesinden yanayım." diye konuştu.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Rıza Akıncı ise iki turlu bir seçimle halkın seçmesinin hiçbir sakıncası olmayacağını kaydetti. Halka gidilmeyecekse parlamentoda konsensüs sağlanıp nitelikli çoğunlukla seçime gidilebileceğini kaydeden Akıncı, "Salt çoğunlukla seçilmesine karşıyım. Yüzde 51'i buldum Cumhurbaşkanını seçiyorum demek de yanlış. Bu Cumhurbaşkanı en azınlıktakinin de Cumhurbaşkanı olacak. Bu da zaten ortaya çıktı." dedi.

İki turlu seçime gidilmesinin parlamentoda nitelikli çoğunlukla seçime eşdeğer anlamına geldiğini ifade eden Akıncı, şunları söyledi: "Bence her ikisi de makbuldür. Bu şartlarda bence iki turlu olarak halka gitmek son derece uygun olur. (Cumhurbaşkanını halk seçemez) demenin altında ne yattığını anlayabilmiş değilim. Erken seçimden başka yol yok. Anlaşacaklar, oyalanmaya gerek yok."

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen (ATSO) da, cumhurbaşkanını halkın seçmesinde bir sakınca görmediğini ancak yeni bir sistem değişikliğine gidildiğinden konunun yeterince tartışılamamasından endişe duyduğunu dile getirdi. Özgen, "Zaten bütün dünyada bu böyle olmaktadır. Ancak Türkiye yeni bir sisteme geçiyor, mevcut sistem değişiyor. Bence bu da kamuoyunda tartışılmalı. Mecliste tartışılmalı. Yetkileri, görev alanları netliğe kavuşturulmalı. Aksi takdirde birçok sakıncaları da beraberinde getirebilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious