İş dünyası: "Kriz kapıda" Hükümet: "Telaşa gerek yok"

İş dünyası:
  • Giriş : 23.02.2008 / 01:14:00
  • Güncelleme : 23.02.2008 / 00:05:02

Hükümete ''kriz kapıda'' uyarısı yaparken, hükümetten ise ''telaşa gerek yok'' yanıtı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İş dünyasının iki büyük temsilcisi Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) hükümete ''kriz kapıda'' uyarısı yaparken, hükümetten ise ''telaşa gerek yok'' yanıtı geldi.

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan kendisinin de içinden çıktığı iş dünyasına; "Kendi kendimize kaos yaratmaya çalışmayalım. Bu tür şeyleri fazla gündeme getirirsek herkes kendi ayağına sıkar" diyerek mesaj gönderdi.

TÜSİAD İstanbul'dan, TOBB Ankara'dan hükümete 'işsizliğin artacağına dair ciddi sinyaller var, sanayinin rekabet gücünü artırmak için çok acil önlem alın" çağrısı yaptı.

TOBB çağrısını, kendi içinden çıkan Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı sanayi odaları konsey toplantısının ardından dile getirdi.

Sanayi Bakanı Çağlayan, çağrılar kendisine hatırlatıldığında önce "cevap versem gündem değişecek, vermesem ben değişeceğim" dedi, ama sonunda 'biraz fazla telaşe var' diyerek söze başladı.

"2001 kriziyle mukayese etmeye çalışıyorlar. Yeter Allah aşkına. Kriz kelimesini çöpe attık arkadaşlar" diyen Çağlayan, TOBB ve TÜSİAD'ın da eleştiride bulunmasının en doğal hakları olduğunu ve bundan rahatsızlık duyulmadığını söyledi.

İş dünyasının iki büyük temsilcisinin eleştirilerini haklı bulun Bakan Çağlayan, "Bu tür şeyleri fazlasıyla gündeme getirirsek inanın herkes kendi ayağına sıkar. Kendi kendimize kaos yaratmaya çalışmayalım yok böyle birşey" diyerek uyarıda bulundu.

Çağlayan, "Ülkemizi olduğundan farklı gösterirsek, yurtdışından yatırımcı da gelmez' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious