İş dünyasının kalifiye elemana ihtiyacı

İş dünyasının kalifiye elemana ihtiyacı.8664
  • Giriş : 11.06.2009 / 14:34:00

MÜSİAD Genel Başkanı Vardan, ''Mesleki eğitim önemini iyice hissettirmeye başlamış, iş dünyasının ihtiyacını karşılayacak kalifiye elemanlar mumla aranır olmuştur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vardan, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde ''13. MÜSİAD Başarı Ödül Töreni''nde yaptığı konuşmada, başarılı öğrencilerinin motivasyonlarını yükseltmek amacıyla ödül organizasyonunun gerçekleştirildiğini söyledi.

Dünyanın her geçen gün artan şekilde büyük hızla bilgi toplumu ve ekonomisine doğru ilerlediğini anlatan Vardan, şöyle konuştu:

''Şüphesiz bizler iş dünyasının temsilcileri olarak bu dönüşümü en yakından hissedenlerdeniz. Dünya geneline baktığımız zaman eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi düşük insan görmek zordur. Özellikle eğitim seviyesi yüksek ülkelerin üretim seviyeleri de yüksek olmaktadır. Ülkeler eğitim programlarını 21. yüzyılın sunduğu yeni teknikler ve iş olanakları ile yeniden organize etmelidirler.

Diplomalı işsizler ve mesleksiz insanların yoğun yaşadığı bir toplumun küresel rekabette ayakta kalması mümkün gözükmemektedir. Mesleki eğitim önemini iyice hissettirmeye başlamış, iş dünyasının ihtiyacını karşılayacak kalifiye elemanlar mumla aranır olmuştur. Gelişmiş ülkelerde birçok eğitim kurumu artık takviye olarak çeşitli mesleki eğitim programları açmaktadırlar.''

KÜRESEL REKABETTE EĞİTİMİN ÖNEMİ

Vardan, küresel rekabet düşünüldüğünde eğitim alanında gelişimi sürekli kılmanın ve eğitim olanaklarına eşit şartlarda erişim sağlamanın yenilikçilik, üretkenlik ve adalet açısından kilit rol oynadığına işarete ederek, şöyle devam etti:

''Ülkemizde kamunun eğitime ayırdığı kaynaklar kadar özel sektörün de kaynaklarını bu alana aktarması hepimize önemli yol açacaktır. Eğitim, ulusun ekonomik ve sosyal gelişiminde vazgeçilmez unsurdur. Mesleki ve teknik donanımda yakalanılan mükemmelliğin yanında, eğitim anlayışımızda önem verilmesi gereken diğer nokta etik ve moral değerler ile disiplin ve sorumluluktur. Gençliğimiz hızla dönüşüm gösteren toplumsal yapı içinde okullarında etik eğitimden katiyetle geri kalmamalı, hayata bu değerlere sahip olarak hazırlanmalıdırlar.''

AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, hayatın büyük bir hızla devam ettiğini, geçmişten alınan derslerle geleceği planlayıp günün anlamlı şekilde yaşanmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi, meslek liselerinin üniversite eğitimi alamayan gençler açısından önem taşıdığını, bu okulların niteliğinin artırılması gerektiğini bildirdi.

''Küresel Çağda Yeni Bir Hilful Fudul'' adında sinevizyon gösterisinin gerçekleştirildiği törende, Ereğli'den 23, Alaplı ilçesinden 7 olmak üzere 30 okulda birinci, ikinci ve üçüncü olan 90 öğrenciye çeşitli ağırlıklarda altın ve başarı belgesi verildi.

MÜSİAD Ereğli Şube Başkanı Faruk Yazıcı, Vardan'a çini tabak ve teşekkür plaketi takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*