İş dünyasının morali kötü

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son ekonomik gelişmeler nedeniyle iş dünyasının moralinin kötü olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantı sonunda 2004 yılı ve 2005 yılı gelir ve kurumlar vergisinde dereceye girenlere ödül verildi.

Türkiye'de ilk 6 ayda bir önceki yılın ilk 6 ayına göre protestolu senetlerin sayısının yüzde 47 arttığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Kurulan şirket sayısı yüzde 14 artarken, Artvin'de yüzde 36 artmıştır. İş dünyasının yüzde 30'u işlerin iyiye gideceğini düşünürken, yüzde 32'si kötüye gideceğini tahmin ediyor. Durum böyle olduğuna göre iş dünyasında moraller kötüdür" diye konuştu.

"BAYKAL'A NE KADAR YAKINSAM ERDOĞAN'A DA O KADAR YAKINIM"

Başkan olduğu günden itibaren odayı hiçbir zaman bir partinin ön veya arka bahçesi yaptırmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, Baykal'a ne kadar yakınsa Erdoğan'a da o kadar yakın olduğunu ifade etti. Gerektiği yerde gereken eleştirileri yaptığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, TOBB'un siyaset üstü bir yer olduğunu ve kendisinin de her zaman bu görev bilincinde hareket ettiğini söyledi.

Artık Türkiye'de iç politikanın yönetimi kadar dış politikadaki yönetimin de önemli olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Dış siyaseti de iyi yönetemiyorsanız ekonominizi sarsıyorsunuz. Buradaki hatalarda pahalıya patlıyor. Uluslararası alanda haklı olmanız yetmiyor. 74'de haklı sebeplerden Kıbrıs'a çıktık ancak ambargoyu kim yedi? 2004'te bir çok olumsuzluğa rağmen Annan Planı'nı kabul ettik ancak yine de verilen sözler tutulmadı. Güney kesim dünyaca eleştirilmesine rağmen biz haklılığımızı anlatamadık. Ermeni meselesinde de devlet arşivlerimizi açacağız dedik ancak gelinen noktada Ermeniler tüm dünyada istediğini alıyor. Önemli olan bir tepkiyi göstermek veya bir şeyi yapmak değil, haklılığınızı tüm dünyaya anlatmaktır. Biz bunu yapamadık. Reklamımızı, lobimizi yapamıyoruz" şeklinde konuştu.

"PRANGALARI ÇÖZÜN EN GELİŞMİŞ 10 ÜLKE ARASINA GİRELİM"

Dış siyaset ve iç siyasetin ayrılmaz olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, dış siyasetteki başarısızlığın iç siyasete ve ekonomiye de yansıdığını dile getirdi.

İhracat artarken, cari açık'ın da arttığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İthalatı kısalım diyorlar. Ama bu daha kötüye götürür. Tek çare üretim yapmaktır. Türkiye, gelecek 20 yılda gelişmiş 10 ülke arasına girebilir. Yeter ki ayaklarımızdaki prangaları çözsünler. Türkiye'de sektörel ve bölgesel teşvik yapılmalıdır. Şu anki uygulamadan Türkiye'de sadece 6 il memnun. Biz her şeye rağmen başaracağımıza inanıyoruz. 20 yıl önce 2 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'de günümüzde 80 milyar dolar ihracat yapılmıştır. Üstelik ihracatımızın yüzde 65'ini AB ülkelerine yapmaktayız. Bunu Türk müteşebbisi ve sanayicisi ile yaptı. Yine yaparız. Yeter ki ayağımızdaki prangaları çözsünler. Devletten bunu talep ediyoruz. Sökün prangaları ilk 10 girelim" diyerek sözlerine son verdi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, vergi ödül törenine katılanların listesine baktığını ve bunlardan 6'sının kadın olmasının Artvin'i diğer illerde farklı kıldığını söyledi. Artvinli kadınların ticari hayatın içerisinde olmasının Artvin'in farkı olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, üretim yapmadan zenginleşmenin mümkün olmayacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, TOBB yönetim kurulu olarak genç girişimciler ve kadın girişimciler için kurul oluşturduklarını hatırlattı.

"KENDİ ÜNİVERSİTEMİZDE TÜRKÇE EĞİTİM VERİYORUZ"

2001 krizinden sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ni (ETÜ) kurmaya karar verdiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, TOBB Üniversitesi'nin Türkiye'de 81 üniversite arasında tercihte ilk 5'e girdiğini ve bunun kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini söyledi. TOBB ETÜ'nün Türkiye'de tercih edilen üniversiteler arasında kurulduğu ilk yılda ilk 10'a girdiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de üst düzeydeki üniversitelerin hepsinin yabancı dilde eğitim yaptıklarını görmekteyiz. TOBB olarak kuruluşumuzda emekli olan çalışanlarımızın yerine Türkiye'de ilk binin içinde yer almış ve eğitimini tamamlamış gençleri işe aldık. Bunların hepsi yabancı dille eğitim almışlar. Fakat gördük ki kendi lisanları ile kendi insanları ile anlaşma güçlüğü çekiyor. Bu da bize gösterdi ki yabancı dil eğitimi yapalım ancak eğitimin tümünü yabancı dille yapmamamız gerekmektedir. Benim bu yönde talepte bulunmama kendi üniversitemizin hocaları dahi karşı çıkmalarına rağmen uygulamada ne denli başarılı olduğumuzu görmekteyiz. Ancak TOBB tarafından kurulan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Endüstri ve Teknoloji Üniversitesi'nde ilk yıl yabancı dille hazırlık sınıfı görülmektedir. Ardından Türkçe eğitim verilmektedir." diye konuştu.

"ZEKİ İNSANLARIN ÖNÜ AÇILMAZ İSE ORTA DÜZEY ZEKİ İNSANLAR ÜLKEYİ YÖNETİR"

TOBB ETÜ'ye girmek isteyen öğrencilerin büyük bir bölümünü ilk bine giren öğrencilerden seçtiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu öğrencileri şimdiden büyük kuruluşlarda yetiştirerek önlerini açmayı hedeflediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Eğer zeki insanların önü açılmaz ise orta zeki insanların önü açılır ve o zaman halinizden şikayet edersiniz. Türkiye'yi gelecekte bu zeki insanların yönetmesi gerekir. Bugün şikayet etmemizin asıl sebebi budur. Gelecekte şikayet etmememiz için zeki insanların iyi yetiştirilerek önlerinin açılması gerekmektedir." diye konuştu.

"GÜNEY KOMŞULARIMIZA ALLAH PETROL VERMİŞ, BİZE DE HARİKA BİR DOĞA"

Konuşmasında Türkiye'nin icat yapmadan gelişemeyeceğine değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Üretmeden zengin olamazsınız. Bakınız biz tonlarca demir ve sac ithal ediyoruz ancak karşılığında bir tek telefon alıyoruz. Türkiye'nin mutlaka icat yapması ve bunu pazarlaması gerekmektedir. 72 milyon üretiyoruz bir Microsoft olamıyoruz. Üniversite- sanayi işbirliği ile icat yapmalıyız. Bakın Allah güney komşularımıza petrol vermiş bize de doğa. Avusturya 20 milyar dolar kış turizmden pay alıyor ancak böylesi bir doğaya sahip biz ise çok az düzeyde pay almaktayız." şeklinde konuştu.

Toplantıya; Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, TSE Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Malatyalı, Türk Standartları Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Parmaksız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, Yönetim Kurulu Üyesi Şadan Eren, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ile işadamları katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler daha sonra Hopa'ya giderek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Altunsoy'un nikah törenine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious