İş kazalarına dikkat!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de 2005'te meydana gelen iş kazalarında bin 96 kişinin öldü.maddi kayıp ise 4 milyar YTL'yi buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 'İnşaatta İş Sağlığı ve Güvenliği Kampanyası' kapsamında Adana'da bir sempozyum düzenlendi.

İNŞAATLARDAKİ TEHLİKE

Panelde iş kazalarından kaynaklanan can ve mal kaybı hakkında bilgi veren Prof. Dr. M. Emin Öcal, Türkiye'de geçen yıl 73 bin 923 iş kazası meydana geldiğini belirterek şunları söyledi: "Bu kazalarda bin 96 kişi hayatını kaybetti, bin 639 kişi de iş göremez hale geldi. Geçici iş görememezlikte ise kaybedilen gün sayısı yatarak ve ayakta tedavilerde 1 milyon 791 bin 292."
Prof. Dr. Öcal, bu kazalardan doğan maddi kaybın da 4 milyar YTL olduğunu belirtti. Kazaların sektörel dağılımına da değinen Prof. Dr. Öcal, "Kazaların 10 bin 283'ü metalden eşya imalatı sektöründe, 6 bin 480'i ise inşaatlarda yaşanmış. Bu rakamlar, inşaat sektörünün iş güvenliği yönünden taşıdığı riski açıkça ortaya koyuyor. Bunda, inşaat sektörünün çalışma sisteminin diğerlerinden farklı olması, sürekli değişen fiziki koşullarda çalışılması ve çalışma alanının dağınık olması en önemli etkenler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious