İş kazalarında geçen yıl 1096 kişi öldü

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Emin Öcal, Türkiye'de 2005'te meydana gelen iş kazalarında bin 96 kişinin öldüğünü, maddi kaybın ise 4 milyar YTL olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ‘İnşaatta İş Sağlığı ve Güvenliği Kampanyası' kapsamında Adana'da bir sempozyum düzenlendi. Başkanlığını İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Rana Güven'in yaptığı sempozyuma konuşmacı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı Daire Başkanı Mehmet Berk, ÇÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Emin Öcal, İş Müfettişi İbrahim Etral, İNTES Proje Müdürü Süheyla Aslan ve Yol- İş Adana Şube Başkanı Mustafa Barutçu katıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki paneli Vali Yardımcısı Mehmet Demir, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Prof. Dr. Ali Gören, firma yöneticileri ile ilgili görevliler izledi.

İNŞAATLARDAKİ TEHLİKE

Panelde iş kazalarından kaynaklanan can ve mal kaybı hakkında bilgi veren Prof. Dr. M. Emin Öcal, Türkiye'de geçen yıl 73 bin 923 iş kazası meydana geldiğini belirterek şunları söyledi:
“Bu kazalarda bin 96 kişi hayatını kaybetti, bin 639 kişi de iş göremez hale geldi. Geçici iş görememezlikte ise kaybedilen gün sayısı yatarak ve ayakta tedavilerde 1 milyon 791 bin 292.”
Prof. Dr. Öcal, bu kazalardan doğan maddi kaybın da 4 milyar YTL olduğunu belirtti. Kazaların sektörel dağılımına da değinen Prof. Dr. Öcal, “Kazaların 10 bin 283'ü metalden eşya imalatı sektöründe, 6 bin 480'i ise inşaatlarda yaşanmış. Bu rakamlar, inşaat sektörünün iş güvenliği yönünden taşıdığı riski açıkça ortaya koyuyor. Bunda, inşaat sektörünün çalışma sisteminin diğerlerinden farklı olması, sürekli değişen fiziki koşullarda çalışılması ve çalışma alanının dağınık olması en önemli etkenler” diye konuştu.
Panelde diğer konuşmacılar da konunun hukuki ve teknik boyutları hakkında bilgi verdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious