İş makinaları sektöründen alarm sinyali

İş makinaları sektöründen alarm sinyali.16788
  • Giriş : 26.02.2008 / 13:11:00

İş makinaları sektöründe yaşanan daralmada tetikleyici leasingde KDV oranının yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılması oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Başkanı Rızanur Meral, 2008 yılı başında leasingde KDV'nin yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmasının sektörde şok etkisi oluşturduğunu ve Ocak ayında sektörün yüzde 48 oranında daraldığını bildirdi.

İş makinaları sektörünün 2007 yılı değerlendirmesi ve sektördeki güncel gelişmelere ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Meral, 2002 yılında 9 firma tarafından kurulan derneğin sektörün yüzde 94'ünü temsil ettiğini belirtti.

Meral, 2007 yılı itibariyle 4,6 milyar dolar büyüklüğe sahip bulunan sektörde, bin 500 firmanın faaliyet gösterdiğini ve 15 bin 500 çalışana istihdam sağlandığını kaydetti.
Özellikle son 5 yılda büyüme trendine giren sektörün 2007 yılı satış adedi olarak 11 bin 500 rakamına ulaşıldığını ve bu haliyle Avrupa'nın 6. büyük iş makinası pazarı haline gelindiğini ifade eden Meral, yılbaşından bu yana leasing'de gerçekleştirilen KDV oranı değişikliğinin sektörde yarattığı etkiye değindi.

Meral, leasing'de KDV'nin yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılması sektörde şok etkisi oluşturdu ve Ocak ayında sektör yüzde 48 oranında daraldı. 2007 yılı Ocak ayında 393 iş makinesi satılmış ve teslim edilmişken, 2008 yılı Ocak ayında sadece 206 makina satıldı'' diyerek, bunun istihdam konusunda da sıkıntı yaratacağına işaret etti.

KDV oranlarının tekrar yüzde 1'e çekilmesi ya da en azından önce yüzde 8 ile kademeli bir geçiş sağlanması talebini hükümete ilettiklerini ancak olumsuz yanıt aldıklarının aktaran Meral, kendilerine sektör gerçekten can çekişme noktasına geldiği takdirde yeniden haber vermeleri ve o zaman müdahale edilebileceğinin söylendiğini ifade ederek, bu durumda da çok geç olabileceğini kaydetti.

İŞ MAKİNALARI DA OTOMOBİL GİBİ TESCİLLENMELİ

Meral, ''Firmalar, yüzde 50'ye varan üretim düşüşlerini karşılayamayacakları için bazı planlamalar yapmaya başladı. Bu planlar önümüzdeki kısa dönem içerisinde istihdam kayıplarına ve işten çıkarılmalara yol açabilir'' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin aktif makine sayısının Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğuna dikkat çeken Meral, Almanya'da 400 bin adet olan 7 yaş altındaki aktif makina sayısının Türkiye'de 43 bin adet olduğunu dile getirdi.

İstif makinalari sektöründeki durum hakkında da bilgi veren Meral, 2000 yılı öncesinde 2 bin adet olan istif makinesi satışının 2007 yılında 9 bin 500'e ulaştığını, ancak iş makinalarındaki kadar olmasa da leasing'deki düzenlemenin bu sektörü de olumsuz etkilemesinden çekindiklerini kaydetti.

Meral, iş makinalarının tescillenmesi ihtiyacına da değinerek, şu anda iş makinalarının kayıtlarının sağlıklı tutulmadığını, bu nedenle bir seferberlik durumunda makinalara rahatça ulaşmanın mümkün olmayacağını, tescilsiz araçların kolayca çalınabilmesinin mümkün olduğunu ve bu makinaların gerektiğinde hurdaya ayrılmasında sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

TÜRKİYE'DE İŞ MAKİNALARI HEM GEREKLİ HEM PAHALI BİR YATIRIM

Toplantı sonunda soruları yanıtlayan Meral, leasing'deki düzenlemenin nihai kullanıcıların maliyetlerini yükselttiğini, bu artışların müteahhitlere ve konut fiyatlarına bir yansıması olabileceğini belirtti.

Meral, ayrıca artan fiyatlar nedeniyle iş makinaları konusunda alım kararlarının ertelendiğini, bunun da sektörü daraltarak birim fiyatların artışına neden olmasının en büyük sıkıntılarını oluşturduğunu aktardı.
Teşvikli alımlarda KDV oranının yüzde sıfır olduğu ve bu yolun kullanılabileceği yönündeki görüşlere ilişkin bir soru üzerine Meral, AB müzakereleri başladıktan sonra teşviklerin yavaşladığını, ancak çok büyük projelere teşvik verildiğini belirterek, ''Türkiye'de teşvik mekanizması, iş makinaları sektöründe destekleyici ve yaygın kullanılan bir mekanizma olmaktan çıktı'' dedi.

Meral, bir soru üzerine, leasing'deki uygulamanın Avrupa'dakiyle benzer olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

Türkiye'deki sıkıntı bu teşviğin bir anda kaldırılmış olması, Türkiye'nin çok fazla altyapı çalışmasına ihtiyacının olması ve milli gelirinin çok artmış olmasına rağmen halen Avrupa'nın 5'te biri, 7'de biri olması nedeniyle iş makinalarının Türkiye'de hem çok gerekli hem pahalı bir yatırım olması. Bu yüzden Avrupa ile birebir kıyaslanmaması gerektiğini düşünüyoruz.''
Sektörde bu yılın Ocak ayında yaşanan düşüşün leasing'deki düzenlemeye doğrudan bağlanıp bağlanamayacağına ilişkin bir soru üzerine Meral, yüzde 48'lik daralmanın 40'ının leasing'deki KDV artışından, geri kalan 8 puanlık kısmının global dalgalanmanın Türkiye'ye yansıması ve konut sektöründeki kısmi yavaşlamadan kaynaklandığı görüşünde olduklarını aktardı.

Orta Asya Cumhuriyetlerinde petrol fiyatlarının da artmasıyla yatırımların ve iş makinasına yönelik talebin arttığını ve bu talebin önemli bir kısmının Türkiye'deki distribütörler tarafından karşılandığını ifade eden Meral, buralardaki talebin yine de Türkiye'dekinin yüzde 10'unun altında olduğunu belirtti.

İMDER Yönetimini oluşturan Üye Kuruluşlar: 

İMDER Yönetimini oluşturan Üye Kuruluşlar:

 

·          BORUSAN HOLDİNG-BORUSAN MAKİNA SERVİS VE TİC. A.Ş.

·          ÇUKUROVA HOLDİNG -ÇUKUROVA İTHALAT VE İHRACAT TÜRK A.Ş.

·          ÇUKUROVA HOLDİNG -ÇUKUROVA ZİRAAT END. VE TİC. A.Ş.

·          ÇUKUROVA HOLDİNG-ÇUKUROVA MAKİNA İMALAT TİC.A. Ş.

·          ENKA İNŞAAT VE SAN. A.Ş. - ENKA PAZARLAMA İHRACAT İTHALAT A.Ş.

·          HMF MAKİNA VE SERVİS SANAYİ VE TİCARET A.Ş

·          HİDROMEK HİDROLİK VE MEKANİK MAKİNA İMALAT SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.

·          SANKO HOLDİNG – MASTAŞ MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.

·          SANKO HOLDİNG - SANKO MAKİNA PAZARLAMA VE TİC. A.Ş.

·          STFA VE IŞIKLAR HOLDİNG -  SİF İŞ MAKİNALARI PAZARLAMA LDT. ŞTİ

·          SABANCI HOLDİNG –TEMSA SAN. VE TİC. A.Ş.

VOLVO GRUP- VOLVO OTOMOTİV TÜRK LTD.ŞTİ.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious