İş makinesi boruyu patlattı, çok sayıda evi su bastı

İş makinesi boruyu patlattı, çok sayıda evi su bastı .14537
  • Giriş : 15.03.2008 / 09:25:00

Büyükçekmece'de, bir inşaat çalışması sırasında İSKİ'ye ait su borusu patladı. Metrelerce yükseklere fışkıran su çevre binaların bodrumlarına doldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı vatandaşlar mahsur kalırken, büyük çapta maddi hasar meydana geldi. İtfaiye ve İSKİ görevlilerinin saatler süren çalışmasıyla evlere dolan su tahliye edildi.

Edinilen bilgiye göre, Büyükçekmece Cengiz Topel Caddesi Ezgi Sokak üzerinde bulunan bir inşatta gece geç saatlerde hafriyat çalışması yapan Tozcu Hafriyat'a ait iş makinesi, İSKİ'nin ana su borularından birini patlattı. Tonlarca su tazyikle fışkırmaya başladı. Devriye gezen polis ekipleri sirenler çalarak tehlike altındaki binalarda yaşayan vatandaşları uyandırdı. Siren sesiyle uyanan vatandaşlar binalarının bodrumlarının su ile dolduğunu, sokaklarda ise sel gibi su aktığını gördü. Gördükleri manzara karşısında şakına dönen vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Polis, İSKİ ve itfaiyeye haber vererek, patlayan boruya müdahale etmesini istedi. Bodrumlara ve binaların bahçelerine dolan sular, itfaiye ekiplerince çekildi. Vatandaşlar da kendi imkanları ile evlerine dolmaya başlayan suyu engellemeye çalıştı. Çalışmalar sabaha kadar sürerken, büyük çaplı maddi hasar meydana geldi. Cadde ve sokaklardaki asfalt zarar gördü.

Yaşadığı binanın bodrumunu su basan Murat Yıldırım, polisin sireni ile uyandıklarını söyledi. Yıldırım, " Uyanınca itfaiyeyi gördüm. Yangın çıktığını zannettik ama fışkıran su binanın altından nehir geçmiş gibi ses çıkarıyordu. Binalar ve yollar zarar gördü. Borunun patlamasına neden olan operatör kaçmış. Bodrumlara dolan su binalara da zarar verecek. Zaten zemin dayanıksız, ilerde bunun zararını göreceğiz." dedi.

Yaşadığı evi su basan bir vatandaş ise uyurken su baskınıyla karşılaştığını belirterek, "Evim dubleks olduğu için üst kata çıktık ancak alt kattaki bütün eşyalar kullanılamaz hale geldi." diye konuştu. Polis, borunun patlamasına neden olanları aramaya başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious