İş yaşamı eli ve beli 'vuruyor'

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Özcan, Türkiye'de çalışanların yüzde 50'sinde görülen kas ve iskelet hastalıklarının en çok bel, el ve el bileğinde meydana geldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Bu hastalıklar, bel fıtığı, bel ağrısı, elde kuvvet kaybı ve bilekte sinir sıkışması gibi rahatsızlıklara neden oluyor" diyen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Emel Özcan, "bu, işe bağlı sakatlanmaların, iş günü kayıplarının, hastalık dolayısıyla erken emekliliğin ve sigorta tazminatı ödemelerinin de önde gelen nedenlerindendir" dedi.

Özcan, hastalığın oluşumunda "iş yerinde vücudun kötü pozisyonlarda kullanımı, tekrarlamalı ve zorlamalı hareketler, araç gereç ve ekipmanile çalışma koşullarının çalışana uygun olmamasının" önemli rol oynadığını belirtti.

Mesleki bel hastalıklarının, en sık elle taşıma işleri olarak da adlandırılan "ağırlık kaldırma, indirme, taşıma, öne eğilme ve dönme" gibi fiziksel aktivitelerle çalışanlarda görüldüğünü belirten Özcan, metal ve otomotiv gibi ağır sanayide, yiyecek içecek üretimi gibi imalatsektörü ile hizmet ve sağlık alanlarında çalışanların da yüksek riskaltında bulunduğuna işaret etti.

Özcan, el ve bilek hastalıklarının ise, "bilgisayar kullananlar, kasiyerler, montaj, giyim" gibi işlerde çalışanlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Emel Özcan, bir üniversite hastanesinde çalışan ve yaş ortalaması 32 olan 107 hemşirenin yüzde 75'inde bel ağrısı saptadıklarını ve Ağrı ile hastayı elle kaldırma aktivitesi arasında ilişki bulduklarını dile getirdi:

"Yine yaş ortalaması 30 olan 307 bilgisayar kullanıcısıyla yaptığımız araştırmada da yüzde 80'inde boyun ve bel ağrısı, yüzde 50'sinde de el ve el bileği rahatsızlığı saptadık.

Bir devlet kurumunun bilgi işlem merkezinde çalışan 50 bilgisayar kullanıcısının da yüzde 75'inde boyun,omuz ve bel ağrısı, yüzde 84'ünde de baş ağrısı belirledik."

'Engellenebilir' olma özelliği

Çalışanlarda kas-iskelet hastalıklarının 'engellenebilir' olma özelliğine dikkati çeken Özcan, "Maliyeti tedaviye oranla çok daha düşük olan korunma eğitimi ve iş yerinde ergonomik düzenlemeler ile kas iskelet hastalıkları ve sakatlıklarından korunmak çok büyük oranda mümkün" dedi.

Prof. Dr. Emel Özcan, son yıllarda endüstrileşmiş ülkelerde bu hastalıkların sıklığı ve maliyetindeki dramatik artışın, çalışanların yanı sıra işveren, sağlık bakım sistemleri ve sigorta şirketlerinin dikkatini bu konuya çektiğini vurgulayarak, parasal ve yasal baskılarında etkisiyle iş yerlerinde ergonomi eğitimi ve ergonomik girişimleri kapsayan korunma programlarının hızla yaygınlaşarak uygulanmaya başlandığını belirtti.

AB İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı'nın 2007 yılını "Çalışanlarda Kas İskelet Hastalıkları" yılı olarak belirlediğini de hatırlatan Emel Özcan, bu kapsamda 14-15 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da kas-iskelet hastalıklarından korunma ve ergonomi konusunda, ilk kez tarafların biraraya geleceği bir sempozyum düzenleyeceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious