İşadamları teşvi paketine tam not verdi

İşadamları teşvi paketine tam not verdi.13623
  • Giriş : 04.06.2009 / 17:45:00

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, bugün açıklanan pakette yer alan teşviklerle, Türkiye'nin yüksek teknolojili mal üreten bir ekonomiye dönüşmesi hedefinin örtüştüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, bugün açıklanan pakette yer alan teşviklerle, Türkiye'nin yüksek teknolojili mal üreten bir ekonomiye dönüşmesi hedefinin örtüştüğünü belirtti.

Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketinin, ''son derece tutarlı'' ve ''güven verici'' olduğunu kaydetti.

Yeni paketle ekonomiye destek, moral ve motivasyon sağlandığını ifade eden Yalçıntaş, açıklamasında ''Bu paketlerin de sağlayacağı olumlu destekle Türkiye, çevresinde krizden en hızlı çıkan ülke olacaktır. Verilecek teşviklerle, Türkiye'nin yüksek teknolojili mal üreten bir ekonomiye dönüşmesi hedefi örtüşmektedir'' görüşüne yer verdi.

Türkiye'deki üretim maliyetinin düşmesine yönelik açıklanan tedbirlerin iç talebi ve ihracat imkanlarını geliştirerek yatırımları ve istihdamı artıracağına inandığını belirten Yalçıntaş, maliyet sorunu yaşayan firmaların yatırımlarını avantajlı bölgelere kaydırmalarının teşvikinin de yatırımların Türkiye dışına çıkmasını engelleyeceğini vurguladı.

İstihdam konusundaki tedbirleri de değerlendiren Yalçıntaş, şöyle devam etti:

''Mesleki beceri kazandırarak 200 bin işsize, iş dünyasının talepleri doğrultusunda eğitim verileceğinin açıklanması, gerek istihdam, gerekse üretim açısından yepyeni bir başlangıçtır. Yaşanan krizde en fazla istihdam kaybının eğitimsiz işgücünde olduğu görüldü. Bu bakımdan işsizlere mesleki eğitim yanında girişimcilik kursu verilecek olması da işsizliğin çözümüne farklı bir boyut getirecektir.''

İTO Başkanı Yalçıntaş, Kredi Garanti Sistemi ile de kredi bulmakta zorlanan KOBİ'lerin nefes alacağını belirterek, ''Kredi Garanti Sistemi'ne işlerlik kazandırılması, işletme sermayesi sıkıntısı çeken firmalarımıza ve yeni yatırımlara büyük destek verecektir. Buradaki kaynağın yeterli büyüklükte tutulması da çok önemli'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*