İşadamlarına hacker vurgunu

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Çin'de yaşayan Türk işadamları, internetteki sohbet odalarında kaptırdıkları mail şifreleri nedeniyle, Türkiye'deki internet korsanları tarafından 80 milyar dolandırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzun yıllardır Türkiye ile Çin arasında ticaret yapan Fatih Okan Okumuş ve Fatih Kılıçarslan gibi birkaç Türk işadamı, Türkiye'deki müşterilerinin mail şifrelerini ele geçiren Türk internet korsanları tarafından akıl almaz şekilde dolandırılmanın şokunu yaşıyor.

Okumuş, dolandırılma meselesini şöyle anlatıyor: "Bir gün internete MSN 'de sohbet (Chat) ederken, listemdeki bir müşterim bana MSN'de yeni bir sohbet odası açtığını ve bundan sonra orada sohbet etmemizi istedi. Ben de bunu kabul ederek verdiği adrese 4 gün önce MSN şifremi yazarak girdim. O andan itibaren maillerine giremedim çünkü, şifrem, listemdeki tüm müşterilerim MSN adresini kullanarak beni aldatan korsan tarafından değiştirildi. O gün bu gündür ''Fatih Okan'' mailimi açamıyorum. Korsanlar, benim adresimi kullanarak listemdeki kandırabildikleri işadamlarından milyarlık Telsim telefon kontörü, istedikleri bir adrese yakınlarının hasta olduğunu bahane ederek yüklü miktarda para aktarmalarını istemişler.''.

Durumu bir arkadaşının kendisine telefon açarak böyle bir isteğinin olup olmadığını sormasıyla öğrendiğini kaydeden Türk işadamı, bazı müşterilerinin ise kendisinden borcunu ödemesi istediği anda olayın farkına vardığını ifade etti.

Aynı yöntemle milyarlarca lira para kaptıran Çin'deki diğer Türk işadamı ise Fatih Kılıçarslan. Kendisinin 4 ay önce söz konusu korsanlar tarafından dolandırıldığını vurgulayan Kılıçarslan, korsanların şifresini ele geçirdiği adresini kullanarak müşterilerinden '' Yeni dükkan açtım bana biraz borç verebilir misin?'' ''Bana şu kadar telsim kontörü alır mısın?'' diye istekte bulunduklarını dile getirdi. Kılıçarslan, müşterileri ile aralarında samimiyet ve güven olduğu için müşterilerinin hiç düşünmeden istenilen miktarları bilmeyerek korsanların verdiği hesaplara aktardığını söyledi. Türk işadamı Kılıçarslan, "Hatta bazı müşterilerim haberim olmaksızın ödedikleri paraları geri alamayınca polise şikayette de bulunmuşlar.'' dedi.

İşadamı Okumuş, durumu anladıktan sonra mail listesindeki herkese olayı bildirdiğini ve bazı müşterilerinin aynı yöntemle para talebinde bulunan korsanla internette sohbet ettiklerini de aktardı. Okan, bir ara korsanla sohbet eden müşterilerin kendisine korsanların bu işi 9 yıldır yaptıklarını söylediklerini de aktardı.

-"TELEFONLA TEYİT ALIN, ŞİFRENİZİ GİRMEYİN"-

Fatih Okan Okumuş, söz konusu çetenin aynı yöntemle binlerce insanın mailini ele geçirdiğini ve bunun her geçen gün büyüdüğünü söyledi. "İnternette kesinlikle bu şekilde parola girmesinler ve kendilerinden bu yolla para isteği olduğu zaman isteği yapandan telefonla kesinlikle teyit alsınlar'' diye tavsiyede bulunan Okumuş, Çin'deki bir kaç arkadaşının da aynı yöntemle dolandırıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious