İşadamlarına ortak yatırım çağrısı

İşadamlarına ortak yatırım çağrısı.23634
  • Giriş : 19.01.2008 / 15:57:00

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, ülkenin sosyo- ekonomik yönden geri kalmış bölgeleri olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınabilmesi için doğulu ve batılı işadamlarını bu bölgelerde

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) 1. Olağan Kongresi'nin davetlisi olarak Erzurum'a geldi.

Burada konuşan Meral, ülkenin bütün olarak kalkınabilmesi ve bölgesel ekonomik farklılıklalırın ortadan kaldırılmasını için yatırımcıların taşın altına birlikte el sokmasının gerektiğini söyledi.

Ülkedeki batılı ve doğulu yatırımcıların birbirlerine güvenip, ortak iş yapmasının ve yeni hedeflere el birliği ile gitmesinin gerektiğini dile getiren TUSKON Başkanı Meral, bunun için de yatırımcıların diyalog içerisinde olmasının gerektiğinin altını çizdi.

Batıdaki iş adamlarının bilgi, birikim, tecrübe ve finans kaynaklarının başta Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin geri kalmış bölgelerine çekilmesi için doğulu işadamlarına büyük görevlerin düştüğüne dikkat çeken Rızanur Meral, "TUSKON olarak Doğu Anadolu ve Güneydoğu'nun sosyo-ekonomik kalkınabilmesi, sorunlarının çözümü için kafa yoruyoruz. Batıdaki işadamları, yatırımcılar ile tanışmak ve bölgeyi tanıtmak lazım önce. Bölgeyi tanımayan birisinin buralarda para kazanması, yatırım yapması zor. Bölgeyi tanımayan yatırımcılar, buraları tanıyacak ondan sonra buradaki iş sahalarını tesbit edip sermayeseni, tecrübeseni buraya getirecek. Batıdan iş adamı evinı toplayıp hayatını burada geçirmeye gelmez bu bir realite. Doğu'dan işadamları gidiyor. Burada bir model geliştirmek istiyoruz. Buradaki iş adamlarını batıdakiler ile bir araya getirip, güvenilir insanları bir araya getirmek işadamı ve yöneticileri elini birlikte taşın altına sokmalı.Batıdan sermaya, birikim tecrübe bulabiliriz." diye konuştu.

Erzurum'un için kış turizminin de çok önemli olduğunu kaydeden TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Meral,bunun için devletin tatil günlerinde kar amacı gütmeden havayoluyla yerli ve yabancı turistleri taşımasını istedi.

Özellikle kayak sezonunda Türk Hava Yolları'nın maliyetine Erzurum'a yolcu taşımasının bölge ekonomisini canlandıracağına değinen Meral, "Devlet bölgenin ekonomik kalkınmasını düşünüp hava taşımacılığında kar etmeyi düşünmemeli.Buraya insanlar gelecek döviz bırakatcak, bölgeyi tanıyıp, sevincede içlerinden yatırımcı olanlar buraya sermayeleri taşıyacak" dedi.

Haluk Urvasızoğlu, 3 yıl önce bölgenin ekonomik kalkınmasını sağlayabilmek için 5 ildeki derneğin bir araya gelmesiyle DASİDEF'i kurduklarını söyledi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin sorunlarını tesbit ve çözüm yollarını aramak amacıyla yola çıktıklarına işaret eden Urvasızoğlu, bunda da kısmen başarılı olduklarını savundu.

Bölgesel geri kalmışlığın önüne geçebilmek için hükümetlerin karşılıksız olarak her ne ad altında olursa olsun vatandaşlara karşılıksız para dağıtmasına karşı olduklarına vurgu yapan Urvasızoğlu bunun işsizliği ve tembelliği körüklediğini ifade etti.

Devletin vatandaşa para vermek yerine yatırımcılara yada iş alanlarına bu paraları kanalize etmesinin yararını inandıklarını dile getiren DASİDEF Başkanı Urvasızoğlu, "Ücretsiz para dağılmasındansa iş adamları iş alanları desteklensin. İşadamları bölgelerindeki insanlara iş potansiyeli oluştursun. Teşvik yasaları yeniden gözden geçirilsin." şeklinde konuştu.

Kongreye katılan Vali Vekili Kasım Yekeler ise dünyada son zamanlarda sivil toplum örgütlerinin öneminin arttığını kaydetti.

Batı devletlerinde sivil toplum örgütlerinin,'Hükümet dışı örgütler' olarak nitelendirildiğine vurgu yapan Vali Vekili Yeker, "Sivil toplum örgütleri sadece hayır işleri yapan, insanları bir araya getiren oluşumlar değil sadece. Gerektiğinde toplumsal yaptırımlar uygulayabilen meslek örgütleri olarak sivil toplum örgütleri karşımıza çıkıyor. Modern, çağdaş yönetimlerde sivil toplum örgütlerinin faydaları çok fazla. Her ne kadar sivli toplum örgütü kavramı bize batıdan geçmişse de kendi kültürümüzde, tarihimizde, sivil toplum örgütlerinin tarihi çok daha eskilere gitmekte." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious