İsa'nın aşkına bu havada denize daldılar

İsa'nın aşkına bu havada denize daldılar.12791
  • Giriş : 06.01.2009 / 14:48:00

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fener Rum Patrikhanesi bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde yapılan ayine Türkiye'den ve yurt dışından çok sayıda kişi katıldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayinde, mumlar yakıldı, dua okundu. Yaklaşık 3 saat süren ayinin ardından Bartholomeos, kilise görevlileri ve katılımcılar, dua eşliğinde yürüyerek, Fener İskelesi'ne geldi.

Daha sonra Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilişinin anısına, Bartholomeos elindeki tahta haçı denize attı.

Haçın atılmasıyla birlikte iskele açığında bekleyen bir tekneden atlayan 11 kişi, haça ulaşmak için mücadele etti. Haça ilk ulaşan Yorgos Mihailidis oldu.
Törene katılmak için Yunanistan'ın Kavala kentinden geldiği öğrenilen Mihailidis, yüzerek karaya çıktı ve haçı Patrik Bartholomeos'a teslim etti. Patrik Bartholomeos, Mihailidis'in boynuna altın haç kolye taktı ve gençleri tebrik etti.

Törenin yapıldığı iskele açıklarında, 2 polis botu güvenlik önlemi alırken, Türkiye ve Yunanistan flamalarının yer aldığı iki özel bot da dikkati çekti.

ÇENGELKÖY'DE DE AYNI COŞKU YAŞANDI

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı.

İsa peygamberin vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla Çengelköy'deki Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'ne günün erken saatlerinden itibaren gelen Hristiyan vatandaşlar, düzenlenen ayine katıldılar.

Yaklaşık 3 saat süren ayinin ardından sonra cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, kiliseden çıkarak dualar eşliğinde Çengelköy İskelesi'ne geldi.

Burada Metropolit Atanosios Pappas'ın denize attığı haçı çıkarmak için, Stavro Güler ile Hristo Yamanoğlu bir tekneden suya atladı.

Stavro Güler, kısa sürede haçı bularak teknedekilerin yardımıyla sudan çıktı ve haçı öperek Metropolit Pappas'a sundu.

Metropolit Pappas da Güler ve Yamanoğlu'na altın haç kolye hediye etti.

Öte yandan, ayin ve haç çıkarma töreni nedeniyle polis tarafından çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı. Önlemler kapsamında Çengelköy İskelesi'nin önündeki parkın etrafı polis barikatlarıyla çevrildi ve bazı kişilerin parka girişlerine izin verilmedi.

Hristiyan inanışına göre Hz. İsa, Ürdün nehrinde vaftiz edildiği için bu olayın anısına ve onu temsilen deniz, göl ve nehirlere yakın olan kiliselerdeki cemaat ve ruhani temsilciler ayinin ardından sahile gidiyor.

Kutsal haç, dualar eşliğinde ruhani lider tarafından suya atılıyor. Burada hazır bulunan gençler suya atlayarak, haçı almak için yarışıyor. Haçı çıkaran kişi, ruhani lider tarafından bir altın haç ile ödüllendiriliyor.

Suların kutsanmasını temsil eden adet, İstanbul'un sahil semtlerinde yüzyılı aşkın süredir gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*