İşçi atmayan işletmelere kredi sözü

İşçi atmayan işletmelere kredi sözü.21758
  • Giriş : 23.03.2009 / 12:18:00

Hükümet, vergi ve elektrik borcu nedeniyle, kredi alamayan KOBİ’lere bir paket hazırlıyor. Buna göre, işçi atmayan işletmelerin mevcut borcu yapılandırılarak kredi alabilmelerinin yolu açılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KÜRESEL krizin yaralarını sarmak ve ekonomiyi canlandırmak için bugüne kadar dört paket açıklayan hükümet, küçük işletmelerin çarklarını yeniden döndürmek için yeni formül arayışlarına başladı. Yapılan araştırmada, küçük işletmelerin devlete olan vergi, prim ve elektrik borçları nedeniyle bankalardan kredi almakta zorlandıkları belirlendi. Bunun üzerine, devlete olan borçlarla ilgili yeni bir çalışma başlatıldı.

BORÇ YAPILANDIRILIYOR

HÜKÜMET, geçtiğimiz yıl prim borçlarının ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin iki yeni projeyi hayata geçirdi. Ancak, küresel kriz nedeniyle, yeniden yapılandırmaların taksitlerin ödenmesinde sıkıntılar yaşandığı bildirildi. Özellikle, her iki yapılandırmaya da başvuran KOBİ niteliğindeki küçük işletmelerin, vergi ve prim borçları nedeniyle, bankalardan kredi almakta da zorlandıkları tespit edildi. Bu tür işletmelerin, bankalardan aldıkları kredileri, haciz korkusu nedeniyle, prim ve vergi borçlarına yatırmak zorunda kaldıkları, bu durumun da işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerine engel olduğu ifade edildi. Bankaların da, kredi borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen firmaların, vergi ile prim borçlarını araştırdıkları ve yüksek tutarda vergi-prim borcu olan firmalara kredi vermedikleri kaydedildi.

KREDİ MİKTARI ARTACAK

BU tespitlerin üzerine, ekonomi yönetimi tarafından firmaların SSK, vergi, elektrik borçları için yeni bir çalışma başlatıldı. Çalışma çerçevesinde, bankalardan kredi kullanan veya kullanacak olan firmaların, devlete olan borçlarının da kullanılacak krediye göre yeniden yapılandırılması planlanıyor. Firmanın, devlete olan borçları da kullanılacak olan krediye göre yeniden yapılandırılacak. Böylece firmanın da, bankadan aldığı krediyi kapasitesini arttırması için kullanılmasını sağlanacak.

Mobilyacılar da vergi indirimi istedi

OTOMOTİV, beyaz eşya, konut ve tekstile gelen vergi indirimi, mobilyacıları da harekete geçirdi. Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, mobilya sektörü temsilcileri olarak, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi taleplerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Devlet Bakanı Nazım Ekren'e ilettiklerini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mobilya Sektör Meclisi Başkanlığını da yürüten Doğan, mali kriz ile birlikte mobilya sektöründe de bir gerileme yaşandığını söyledi. Doğan 'Kriz nedeniyle yüzde 40-50 arası bir iş kaybı olduğu kanaatini taşıyoruz' dedi. Konuyu Başbakan Erdoğan'la birebir görüşme fırsatı yakaladığını söyleyen Doğan 'Başbakanımız ile özellikle karşılıklı görüşme fırsatı bularak, sektörümüz ile ilgili raporu ve KDV indirimi talebimizi ilettik' dedi. Stokların aşırı derecede şiştiğini söyleyen Doğan 'Bunların satılmaması durumunda vergi kazancının da olamayacağını, ciddi bir işçi çıkarma aşamasında olduğumuzu söyledik' diye konuştu.

Kriter İstihdamı artırmak

HÜKÜMETİN, üzerinde çalıştığı pakete göre işletmelere getirilecek olan devlet borçları ile ilgili yeni kolaylığının bazı kriterlere bağlanması planlanıyor. Buna göre, firmaların yeni işçi alması veya en azından işçi çıkarmaması gibi kriterler üzerinde duruluyor. Böylece, işsizlik artışının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Üzerinde çalışılan vergi, prim ve elektrik borçları ile ilgili projenin, af niteliğinde olmayacağı ve herkesi de kapsamayacağı bildirildi. Söz konusu projenin dar kapsamlı olacağı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*