İşçi emeklilerinin maaş farkı beklentisi boşa çıktı

İşçi emeklilerinin maaş farkı beklentisi boşa çıktı.10258
  • Giriş : 11.01.2008 / 18:23:00
  • Güncelleme : 11.01.2008 / 18:21:08

Bakan Çelik: 'Maaş farklılıklarının giderilmesi ek maliyet getirir'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi emeklilerinin maaş farklılıklarının giderilmesine yönelik beklentilerini boşa çıkardı. Çelik, emekli aylıklarındaki farklılıkların giderilmesinin ek bir maliyet gerektirdiğini ve prim karşılığı olmadan aylıkların yükseltilmesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aktüeryal dengesini bozacağını söyledi. Çelik, aylıklardaki farklılıkların giderilebilmesi için yeni bir yasal düzenleme gerektiğini de kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin’in Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik yapılarak işçi emeklileri, dul ve yetimlerin gelirleri, taban aylık ve gelirleri arasındaki farklılıkların giderilip giderilmeyeceğine ilişkin soru önergesine yanıt verdi. Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olanların aylıklarının farklı tarihlerde yürürlüğe giren kanunlar nedeniyle farklı sistemlere göre hesaplandığını hatırlatan Bakan Çelik, önergeye verdiği yanıtla, hükümetin, işçi emeklilerinin beklentisi olan maaş farklılıklarının giderilmesi yönünde adım atmayacağının işaretini verdi. Farklı sistemlere göre hesaplanan aylıklar arasında oluşan farkların giderilerek intibak işlemlerinin yapılması için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Çelik, “böyle bir yasal düzenlemenin yapılması halinde ek bir maliyet gündeme gelmektedir. Ayrıca, prim karşılığı olmadan aylıkların yükseltilmesi Kurumun aktüeryal dengesini olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

“SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ” UYGULAMASI KALDIRILDI

MHP’li Çirkin’in çalışan emekliden alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin yeniden tespit edilip edilmeyeceğine yönelik sorusuna ise Bakan Çelik, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlüğe girmesinden ilk defa çalışmaya başlayanlardan emekli olacaklar için sosyal güvenlik destek priminin uygulanmayacağını söyledi. Çelik, kanunun yürürlük tarihinden sonra emekli olup tekrar çalışmaya başlayanlar ile daha önce emekli olanlara ise yüzde 30 oranında sosyal güvenlik destek primi ödenmesinin öngörüldüğünü belirtti.

MEMUR EMEKLİLERİNE YAPILAN ZAMDAN İŞÇİ EMEKLİLERİ DE YARARLANDI

Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen aylıklarda 2006 yılı Temmuz’undan geçerli olmak üzere yüzde 3 oranında artış sağlandığını belirtti. Çelik, işçi ve memur maaşları arasındaki yüzde 1.33’lük farkın da artış oranına yansıtıldığını kaydederek memur emeklilerine yapılan zamdan işçi emeklilerinin de yararlandırıldığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious