İşçi emeklisi ucuz ekmek peşinde öldü

İşçi emeklisi ucuz ekmek peşinde öldü.16246
  • Giriş : 01.01.2009 / 07:20:00
  • Güncelleme : 01.01.2009 / 02:00:22

Şehmuz Cedikçi, ucuz belediye ekmeği almak için girdiği sırada sabah ayazında yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ucuz belediye ekmeğinden alabilmek için saat 04.00'te büfe önünde beklemeye başlayan işçi emeklisi 75 yaşındaki Şehmuz Cedikci, sabah ayazında kalp krizi geçirerek öldü.

Adana Şakirpaşa Mahallesi 27 sokakta oturan ve yıllarca fabrika işçiliği yapan Şehmuz Cedikci, aldığı emekli maaşı yetmeyince eşi ve evlatlığı olan kızının geçimini sağlamak için bir yandan da ayakkabı boyacılığı yapmaya başladı. Yaşlı bedeni ve yorgun kalbine rağmen, yaşam mücadelesini sürdüren Cedikçi, market ile fırınlarda 70 Ykr'ye satılan ekmek yerine, belediyenin ürettiği 30 Ykr'ye satılan ekmekten almak için herkesin uykuda olduğu saatte Emekçiler Caddesi'ne gelip ekmek büfesinin karşı kaldırımına oturarak büfenin açılmasını beklemeye başladı. Ancak Şehmuz Cedikci'nin sabah ayazına dayanamayan yaşlı kalbi aniden durdu. Şehmuz Cedikci'nin yerde hareketsiz yatan cesedini, çoğunluğu kendisi gibi emekli olan ve ucuz ekmek almak için gelen vatandaşlar buldu.

Haber verilmesi üzerine gelen ambulanstaki sağlık ekibi Şehmuz Cedikci'nin, kalp krizi geçirerek öldüğünü belirledi. Sabah ayazında ucuz ekmek peşinde kalbi duran Şehmuz Cedikci'nin ölümünün normal olduğu rapor edildi. Olay yerine gelen nöbetçi savcının incelemesinin ardından Cedikci'nin cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilirken, polis ekipleri de, yakınlarına acı haberi vermek için olay yerinden ayrıldı.

EVLATLIĞININ DERSANE PARASI İÇİN

Babasının kendisini üniversite sınavı hazırlığı için dershaneye yazdırdığını, taksitleri ödeyebilmek için uğraştığını belirten evlatlığı 17 yaşındaki Dilek Cedikci, “Babam sabahları çok erken kalkıp, ekmek kuyruğuna gidiyordu. Buradan ucuz ekmek alıp bizimle kahvaltı yaptıktan sonra boya sandığı ile kahvenin önüne gidip burada ayakkabı boyacılığı yapıyor, bu yaşında çırpınıp duruyordu. Şimdi annemle baş başa kaldık, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

KÖMÜR YARDIMI VERMEMİŞLER

Babasının kömür yardımı için bir çok kez başvuruda bulunduğunu ancak yardım alamadıklarını söyleyen Cedikçi, bu yüzden evlerindeki sobada çevredeki tekstil atölyelerinden aldıkları bez parçalarını yaktıklarını belirtti.

Ekmek kuyruğunda beklerken kalp krizi geçirerek ölen emekli Şehmuz Cedikci'nin yakınları, emekli maaşı ile geçimini sağlayamadığı için ileri yaşına rağmen evinin yakınındaki kahvenin önünde ayakkabı boyacılığı yaptığını, son günlerde hava soğuk olduğu için sabah çok erken ekmek kuyruğuna gitmemesi yönünde kendisini uyardıklarını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*