İşçi esnaf üvey evlat

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Anayasa Mahkemesi’nin sosyal güvenlik yönünden memuru koruyan, işçi ve esnafı ise dışarıda bırakan kararı büyük tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi, CHP ile Cumhurbaşkanı Sezer’in sosyal güvenlik reformunun bazı maddelerinin iptaline ilişkin başvuruları hakkında önceki gün sürpriz bir karar verdi. Türkiye’deki güvenilir kurumların en başında gelen Anayasa Mahkemesi’nin sosyal güvenlik konusunda işçi ve esnafı kenarda tutup memurlar lehine karar alması büyük tartışma yarattı. Anayasa Mahkemesi üyelerinin de memur statüsünde çalışmalarının, kararda etkili olup olmadığı soruları gündeme geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu’nun, “Bu düzenlemeyle emekli maaşımız yüzde 22 düşüyor” sözleri de kararın ardından tartışılmaya başlandı. İşte Anayasa Mahkemesi’nin kararına yönelik eleştiriler:

HERKES ŞAŞKIN

Mümtaz Soysal (Anayasa Profesörü): Karar Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı gibi duruyor. Kamu çalışanlarının ayrı bir statüsü vardır. Ancak, sosyal güvenlik bakımından ayrıcalık getirilmemesi lazım. Yani işçi yıpranmıyor mu ne oluyor? Şaşırdım elbette. Ancak, tam şaşırmam için ya da şaşırmamam için gerekçeli kararı görmem lazım. İzzet Çetin (CHP Kocaeli Milletvekili): Hukuka saygımız var, ama ayrıcalığa saygımız olamaz. Anayasa’nın eşitlik ilkesine ne oldu? Ayrıcalık yanlış. Korunması gereken bir kesim varsa bile memur değil, işçi olmalı. Fiziki koşullar göz önüne alınırsa memur belki 65’e kadar çalışabilir ama inşaat işçisi, hostes, otel personeli 65’e kadar nasıl çalışacak? Burada görev yasamaya düşüyor. Hükümet, kararı uygulamak yerine eşitsizliği giderecek yeni bir tasarı hazırlayıp Meclis’e getirse destekleriz. Cumhurbaşkanı da onaylar. Artık 65 yaş olmaz. Tüm çalışanlar için 58- 60 yaş sınırı getirilmeli.

EŞİTLİĞE AYKIRI

Zafer Çağlayan (ASO Başkanı): Anayasa Mahkemesi üyeleri, 65-70 yaşının ölüm yaşı olduğunu ifade ediyorlardı. Şimdi işçi ve esnaf için 65’i kabul ediyor ama memur için kabul etmiyor. Yani Mahkeme, memur 65 yaşa dayanamaz işçi ve serbest çalışan dayanır mı demek istiyor? Ben bu karardan hiçbir şey anlamadım. Türk-İş Başkanı Salih Kılıç: Anayasa Mahkemesi’nin kararları Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olamaz. Bu karar aykırı. Kamu Emekçileri Sendikası: Eşitlik ilkesinin uygulanmasında Anayasa’dan kaynaklanan sıkıntılar olduğu ortaya çıkmıştır. Anayasa değişmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious