İşçi greve giderse devlet tasarruf eder

İşçi greve giderse devlet tasarruf eder.9465
  • Giriş : 07.07.2009 / 15:40:00
  • Güncelleme : 07.07.2009 / 15:41:38

Bakan'dan tarihe geçecek söz! Devlet Bakanı Hayati Yazıcı: İşçi greve çıkarsa devlet tasarruf eder.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan'ın, zam isteyen işçilere 'Türk-İş greve gidecekse buyursun' sözlerinin ardından görüşmeleri yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'dan tarihe geçecek bir açıklama geldi.

Yazıcı, greve hazırlanan Türk-İş yönetimine, “Elbette grev çalışanın hakkı. Biz hükümet olarak bunu arzu etmeyiz ama grev hakkını kullanmanın sendikalara yüklediği bir maliyet var. Grevde kamunun ücret ödeme açısından bir tasarrufu da olur” mesajı gönderdi. Yazıcı, bu sözlerin hemen ardından cümlesini “Tabi bu bizi mutlu etmez” sözleriyle bitirdi.

Bir gazeteci bakanın bu sözleri üzerine, “Siz grevle ortaya çıkacak üretim kaybının maaş tasarrufundan daha düşük olacağını mı düşünüyorsunuz” sorusunu yöneltti. Bakan bu soruya karşılık, sadece bir durum tespiti yaptığını belirterek, grev kararına sevinmeyeceklerini tekrarladı.

Ereğli'ye baksınlar!

Bakan Yazıcı, dünyadaki krizin Türkiye'yi de etkilediğini belirterek, kamu işçilerine özel sektördeki ücret sözleşmelerini örnek gösterdi. 'Özel sektörde bırakın artışı, indirimler yapılıyor' diyen Yazıcı, “Erdemir'de yüzde 30'luk maaş indirimi yapıldı. Türk Telekom, yüzde 3+3.5 ile sözleşme yaptı. Biz kamu işçisinden ücret indirimi fedakarlığı da beklemiyoruz. Gerçekleşecek enflasyon kadar zam verelim, diyoruz. Çalışanlar bu örnekleri görerek hesabını yapmalı. Bunlara dikkat etmeden, 'grev, eylem planı' diyorsanız Sayın Başbakan da düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmıştır” dedi.

İşçi yeni teklif hazırlıyor!

Yazıcı, sabah saatlerinde Türk-İş yönetimi ile görüştüklerini açıklarken, işçi tarafından yeni bir teklifin kendilerine sunulacağını söyledi. Yazıcı, sözkonusu teklifin birkaç saat içinde kendisine ulaşacağını belirterek, “Sanırım bu teklif sonucunda hep birlikte sizin karşınıza çıkarak bir açıklama yaparız” dedi. Yazıcı bu sözleriyle görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanacağı beklentisini dile getirdi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*