İşçi maaşları zamlandı! İşte yeni maaşlar

İşçi maaşları zamlandı! İşte yeni maaşlar.14551
  • Giriş : 09.07.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 08.07.2009 / 23:51:21

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu üyeleriyle uzlaşmaya vardı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamu işçilerine, yılın birinci altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 5,5 zam yapılması ve düşük ücretlilere 60 TL iyileştirme konusunda anlaşmaya varıldı.

Başbakanlık Merkez Bina'da görüşmelerini tamamlayan hükümet ve Türk-İş yetkilileri ortak açıklama yaptı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kamu toplu sözleşme görüşmeleri sonunda imzalanan protokolle işçilerin Ocak ayından bu yana biriken ücret farklarının bütçe imkanları doğrultusunda gecikmeksizin ödeneceğini bildirdi.

Yazıcı, kamu toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Başbakanlık Merkez Bina'daki çerçeve protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, yoğun bir çalışma ve bütçenin bütün imkanları zorlanmak suretiyle görüşmeleri sonuçlandırdıklarını söyledi.

2 yıllık süreyi kapsayan protokole göre, toplu sözleşmelerin birinci yılın ilk altı ayında işçi ücretlerine yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 5,5 zam yapılacağını bildirdi. Yazıcı, ayrıca ücreti bin 100 TL'nin altında kalanlara bu miktarı aşmamak kaydıyla 60 TL ilave zam yapılacağını belirtti.

Bakan Yazıcı, yüzdelik artışların 60 TL'lik iyileştirmelerin üzerine uygulanacağını kaydetti.

Yazıcı, ücretlerde 2010 yılının birinci ve ikinci altı aylarında yüzde 2,5'er artışa gidileceğini, enflasyonun zam oranlarını geçmesi halinde de farkın ücretlere yansıtılacağını söyledi.

Protokol çerçevesinde Ocak ayından bu yana biriken ücret farklarının bütçe imkanları doğrultusunda gecikmeksizin ödeneceğini vurgulayan Yazıcı, ayrıca sendikaların yetki ihtilafı olan iş yerlerinde de protokolün uygulanacağına işaret etti.

Yazıcı, daimi kadroya geçirilen işçilerden sınava girip başarılı olarak kadro ve derecelerinde değişikliğe hak kazananlara, atandıkları derecenin ücretlerinin verilmesi konusunda toplu iş sözleşmelerinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını bildirdi.

Hayati Yazıcı, kategoride bir değişiklik yapılmayan sosyal haklarda ise ücret zammı oranında artışa gidileceğini belirtti.

Yazıcı, bu protokolden 241 bin 153 kamu işçisi ve aileleriyle 1 milyon kişinin faydalanacağına dikkati çekerek, protokolün imzalanmasına katkı veren herkese teşekkür etti.

Türk-İş'in önerilerini sabah Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini anlatan Yazıcı, görüş ve talimatlarını alarak protokolü imzaladıklarını söyledi.

İŞTE ZAM ORANLARI


Yazıcı, konuşmasında zamlar sonrasında Temmuz ayında ücretlerde yaşanacak değişimlere ilişkin şu bilgileri verdi:

-En düşük 666 TL olan ücret kümülatif yüzde 18,5 zamla 123 TL artacak.

-Bin TL olan ücret kümülatif yüzde 15 zamla 152 TL artacak.

-Bin 200 TL'lik ücret kümülaütif yüzde 8,7 zamla 104 TL artacak.

-Bin 500 TL'lik ücret kümülatif 8,7 zamla 130 TL artacak.

-Bin 750 TL ücret kümülatif 8,7 zamla 152 TL artacak.

-2 bin TL ücret kümülatif 8,7 zamla 173 TL artacak.

KUMLU'NUN SÖZLERİ

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da varılan uzlaşma noktasının hayırlı olmasını dileyerek, ''Bu oranlar elbette ki kayıplarımızı tümüyle telafi etmiyor. Biz istediğimiz zam oranına tam olarak ulaşamadık, ama bu hepinizin bildiği gibi bir toplu pazarlık ve bir noktada uzlaşmak gerekiyor'' dedi.

Toplu sözleşme müzakereleri başladığından bu yana hep görüşmeleri masada bitirmek istediklerini vurguladıklarını anımsatan Kumlu, bu yönde ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

Mustafa Kumlu, ''Bu süreçte attığımız her adımda arkamızda duran teşkilatımıza, bize destek veren işçi, memur konfederasyonlarına, meslek örgütlerine, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu sözleşmenin ülkemize, iş yerlerine ve işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.

İşçi ücretlerine yılın birinci altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 5,5 zam yapılması, düşük ücretlerin 60 TL artırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Alınan bilgiye göre, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu arasında, yaklaşık 270 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Anlaşmaya göre, işçi ücretlerine bu yılın ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 5,5 zam yapılacak. Ayrıca, düşük ücretlere 60 TL iyileştirme uygulanacak.

Başbakanlık Merkez Bina'da görüşmelerini tamamlayan hükümet adına Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Türk-İş üyeleriyle kameraların karşısına geçti ortak açıklama yaptı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, şu açıklamayı yaptı:

"Kamu işçilerine, yılın birinci altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 5,5 zam yapılması ve düşük ücretlilere 60 TL iyileştirme konusunda anlaşmaya varıldı.

1100 TL'yi aşmayan ücretlere 1100 TL'yi aşmamak üzere 60 TL zam yapılacaktır.

2010 yılında yüzde 2.5+ yüzde 2.5.

2010 yılında yüzde 2.5 yüzde 2.5 zam yapılacak. Enfalasyon farkı söz konusu olursa fark ödenecek. Mali imkanlar zorlanarak bu uzlaşmaya vardık.

Sosyal haklara ilişkin bir değişiklik söz konusu olmayacak. Bu sözleşme 241 bin153 kamu çalışanını ilgilendiriyor.

İki taraf sözleşmeyi basın önünde imzaladı.

MUSTAFA KUMLU'NUN AÇIKLAMASI

Türk-İş başkanı Mustafa Kumlu da, "istediğimiz zam oranlarını tam olarak almış değiliz. Ancak bu bir toplu iş sözleşmesi görüşmesi. Bir noktada uzlaşmak gerek. Biz pazarlığın masada bitmesi yönünde gerekli çabayı sarfettik. Sonuçta bu uzlaşı çıktı. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Yazıcı kendisine yöneltilen sorulara "Dünyayı kasıp kavuran bir kriz var. Değerlendirmeler yaparken buna iyi bakmak lazım. Ekonomik koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu uzlaşıya üzülenler vardır. Varsın üzülsünler. Bu anlaşma Türkiye'nin çıkarına olmuştur.

Burada her bir puan artış devletin bütçesine yıllık olarak 103 milyon TL yük getiriyor. Kamu idareleri işçilerimizin haklarını geciktirmeksizin yapacaktır. Bu ödemeler ilk fırsatta yapılacaktır." şeklinde yanıt verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*