İşçi Partisi Doğu Türkistan'ı tanımladı

İşçi Partisi Doğu Türkistan'ı tanımladı.18629
  • Giriş : 11.07.2009 / 11:51:00

İşçi partisine göre, Amerikalıların Uygurları ateşe sürmesi İkinci Dünya Savaşında, Almanların Rusları zor duruma sokmak için Tatarları ateşe sürmesine benzemektedir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaşanan olayları değerlendirirken, ABD'nin içine düştüğü ekonomik ve siyasi krizden çıkmak için etnik kışkırktmalardan medet umduğunu söyledi.

Esinoğlu, "ABD krizden doları kaybederek çıkacağını anlamıştır. Çin'in dolar merkezli alış veriş sisteminden çıkmakta ısrar etmesi ABD-Çin hesaplaşmasını erkene almıştır" dedi.

"Uygur kardeşlerimizin haklı talepleri olsa da, bunu halletmenin yolu, ABD planlarında yer almak değildir" diyen Esinoğlu, şunları kaydetti: "Her ülkede olabilecek etnik sorunlar, Çin'deki Uygur kardeşlerimiz bakımından barışçıl yollardan çözüm bulmalıdır.

Amerikalıların Uygurları ateşe sürmesi İkinci Dünya Savaşında, Almanların Rusları zor duruma sokmak için Tatarları ateşe sürmesine benzemektedir. Bilindiği gibi Tatarlar bu işten büyük zarar görmüştür. Uygur kardeşlerimizin bundan dersler çıkaracağını umuyoruz.

Bazı ulusalcı çevrelerinde Amerikan provokasyonuna balıklama atlamaları da çok düşündürücüdür. Telafar, Musul ve Kerkük'te kardeşlerimiz katledilirken ses çıkarmayanların şimdi Amerikan propaganda sistemine takılmaları ayrıca uyarıcı olmalıdır. ABD'nin dünya ile hesaplaşmasında Türkiye'yi kullanmak gibi bir alışkanlığı vardır. ABD, Türkiye'yi de alet ederek, Türkiye ile Çin arasında yürütülen çok yönlü ilişkileri de tahrip etmeyi amaçlamaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*