İşçi sendikaları 1 Mayıs olayları nedeniyle özür bekliyor

İşçi sendikaları 1 Mayıs olayları nedeniyle özür bekliyor.14219
  • Giriş : 05.05.2008 / 13:20:00

DİSK, KESK ve TÜRK-İŞ yetkilileri, 1 Mayıs terörü nedeniyle hükümetten özür beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DİSK, KESK ve TÜRK-İŞ yetkilileri, 1 Mayıs'ta yaşanan olayları değerlendirmek için DİSK Genel Merkezi'nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada ilk sözü alan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yasakçı anlayışın hala etkin olmasının utanç verici olduğunu söyledi. AKP'nin yasakçı zihniyet ve emek düşmanı tavrını bir kez daha gösterdiğini belirten Çelebi, "AKP hükümeti tarafından günler öncesinden provokasyon korkuları yayıldı. 1 Mayıs'ta Taksim'de etten ve metalden örülen duvar provokatörlere karşı olmalıydı. Provokatörler yasaklarla değil, alınan önlemlerle önlenir" dedi.

"VALİ'NİN SÖYLEMİ İLE GÖRÜNTÜLER ÇELİŞİYOR"

İstanbul Valisi Muammer Güler'in, "1 Mayıs'ta orantılı güç" kullanacaklarına ilişkin sözlerinin ortaya çıkan görüntülerle çeliştiğini dile getiren Çelebi, "Vali Güler, hastaneye bomba düştü demektedir. Güler, gözlerinin içine baka baka vatandaşları aldatmıştır. İnsanların gazla, copla, tekme-tokatla gözaltına alınması mı, DİSK ve ÖDP'ye gaz bombası atılması mı orantılı güçtür?" diye konuştu.

"İstanbul'DA DEVLET TERÖRÜ YAŞANDI"

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise şöyle konuştu: "1 Mayıs'ta İstanbul'da tam anlamıyla bir devlet terörü yaşandı. Bir milletvekili kalp krizi riskiyle yüzyüze bırakıldı. AKP iktidarı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü suç işlemiştir. Polisin saldırısı tam anlamıyla devlet terörüne dönüşmüştür. AKP aldığı yüzde 47 oyu, yaptığı her marifetin temeli haline getirmiştir. 1 Mayıs, AKP'nin mazlumların değil, zalimlerin saflarında yer aldığını göstermiştir. Taksim'i sadece emekçilere yasaklayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bizim alnımız ak, orantılı güç kullanacağız diyenler gelip kendilerini savunsunlar."

"AB YOLUNDA BİR ARPA BOYU YOL ALINMADIĞININ RESMİDİR"

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Türker ise Taksim'in sadece emekçilere değil, tüm vatandaşlara kapatıldığına dikkat çekti. Türker, "1 Mayıs'ta Taksim'e çiçeklerimizle çıkacağımızı söyledik. Ancak Taksim'i sadece emekçilere değil, herkese kapattılar. Türkiye'nin 30 yıl içinde bir arpa boyu mesafe alamadığını göstermiş oldular. Hükümeti, Türkiye'yi tüm dünyanın seyrettiği bu görüntülerle yüzyüze bıraktıkları için kutluyoruz" dedi.

"TAKSİM ISRARINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Süleyman Çelebi, bir gazetecinin, "Önümüzdeki yıl için nasıl bir yol izleyeceksiniz?" şeklindeki sorusunu, "Öncelikle hükümetin özür dilemesini istiyoruz. Hem bizlere, hem İstanbullulara hem de Türkiye'ye... Biz Taksim ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz" diye cevap verdi.

"TAKSİM'DEN NEDEN VAZGEÇTİK"

"Sendikaların son anda Taksim'e yürümekten neden vazgeçtikleri" yönündeki bir soruya ise Çelebi, "Can güvenliği kalmamıştı. Provokasyonun hükümet tarafından gerçekleştireceğine kanaat getirdik. Çünkü burada Madımak'ı yaşıyorduk. Daha talihsiz olaylar yaşanabilirdi. Bunun önüne geçmek için vazgeçtik" diye cevapladı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious