İşçi ve Memur aylıklarına dolaylı zam

İşçi ve Memur aylıklarına dolaylı zam.11737
  • Giriş : 27.11.2008 / 11:19:00
  • Güncelleme : 27.11.2008 / 11:23:37

Küresel krizin etkilerini hafifletmek için hazırlanan ekonomik paketin içerisine memur ve işçi aylıkları da konuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İndirim gerçekleşirse asgari ücretli 12, memur 48 YTL kriz zammı almış olacak.

Ekonomik paketin içi zenginleşiyor. Pakete, Gelir Vergisi oranlarında 5 puanlık indirim, 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduattan vergi alınmaması ve 18 aylık vergi ödeme kolaylığı süresinin uzatılması gibi düzenlemeler de ekleniyor. Vergi indirimi gerçekleşirse yıllık bazda asgari ücretlinin geliri 144 lira, memurun geliri ise 576 lira artacak. Bin liralık mevduatını bankada bir yıl tutan vatandaş da 150 lira vergiden kurtulacak.

BEYİN FIRTINASI

Ekonomik paketin içini doldurmak amacıyla önceki gün Hazine Müsteşarlığı ile Merkez Bankası'nda iki ayrı toplantı yapıldı. Hazine'deki paket toplantısı “arama konferansı” benzeri bir yöntem izlenerek beyin fırtınası şeklinde gerçekleştirildi.

Bürokrat ve teknisyenler gruplara ayrılarak paket için çeşitli önerilerde bulundular. Her bir grupta üzerinde uzlaşılan öneriler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmak üzere bir araya getirilerek ana paket oluşturuldu. Hazine'deki toplantılarda, tıpkı ABD ve İngiltere'de olduğu gibi daralan piyasaların açılması ve büyümenin tüketim yoluyla artırılmasına yönelik öneriler ağırlık kazandı.

GELİR VERGİSİ İNSİN

Bu çerçevede ücretlilerin gelirlerinin artırılması için Gelir Vergisi'nde indirim yapılması önerildi. Ancak Maliye yetkilileri, Gelir Vergisi oranlarında 5 ila 10 puanlık indirimi de içeren reform tasarısını 2010 yılına ertelemek zorunda kaldıklarını bildirdiler. Bunun üzerine, reforma dokunulmaması, ancak oran indiriminin bu yıl yapılması önerisi benimsendi.

İŞÇİ VE MEMURA FIRSAT

Pakete öneri olarak yazılan bu düzenlemenin, Meclis'te görüşülen bir yasanın içerisine eklenerek kısa sürede çıkarılabileceği belirtildi. Yetkililer, halen yüzde 15 olan Gelir Vergisi alt diliminin yüzde 10'a indirilmesiyle asgari ücretlilerin aylık 12 lira, net maaşı bin lira olan işçi veya memurun da aylık 48 lira ilave gelir elde edeceğini bildirdiler. Yüzde 35'lik Gelir Vergisi üst dilimi ise Maliye'nin inisiyatifine bırakıldı. Bu arada memura bir müjde de bayram öncesinde geldi. Memurlar 15 Aralık'taki maaşlarını 2 Aralık'ta avans olarak alacaklar.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*