İşci yüzde 15 zam istedi

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

323 bin işçi zam için hükümetle masaya oturuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamu kesiminde çalışan 322 bin 921 işçi adına toplu iş sözleşmesi masasına oturacak olan Türk-İş, birinci 6 ay için yüzde 15 artı enflasyon, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için de yine enflasyon oranında zam talep edecek. Sosyal yardımların da enflasyon kadar artırılması istenecek. Bu arada gazetemizi arayan çok sayıdaki işçi yaşam koşullarına göre zam istediklerini belirtip,'Artık zam gibi zam versinler' dediler

TALEP TOPLANTISI
Edinilen bilgiye göre, Türk-İş Yönetim Kurulu ile Yol-İş, Tek Gıda-İş, Petrol-İş, Türkiye Maden-İş, Tez Koop-İş, Şeker-İş, Tarım-İş ve Harb-İş sendikalarının yöneticilerinden oluşan koordinasyon kurulu, toplandı.

Sendikalardan alınan görüşlerin de değerlendirildiği toplantıda, kamu kesiminde çalışan 322 bin 921 işçi adına yürütülecek toplu iş sözleşmelerindeki zam talebi belirlendi. Koordinasyon kurulu ayrıca, esnek çalışma biçimlerinin toplu iş sözleşmelerine yansıtılmaması yönünde ilke kararı aldı.

ZORLU PAZARLIK!
Hükümet ile kamuda çalışan işçiler arasındaki pazarlığın oldukça zorlu geçeceği belirtiliyor. Uzmanlar hükümetin zamda seçimi düşünüyor. M.B işçi zammı konusunda uyarıyor. Masaya oturacak işçi ise refah payı düzeyinde zam önerecek. Bunun sonucunda zorlu geçmesi beklenen kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden biri olacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious