İşçiler, Erdoğan'ın restine rest çekti!

İşçiler, Erdoğan'ın restine rest çekti!.43191
  • Giriş : 06.07.2009 / 03:30:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 23:54:53

Erdoğan'ın ''Buyursunlar greve gitsinler'' sözleri işçiler ayağa kaldırdı. 'Eğer bu bir restse biz de resti görürüz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Erdoğan'ın, ''Buyursunlar greve gitsinler'' sözleri üzerine, ''Biz her zaman toplu iş sözleşmelerinin masa başında bitirilmesini isteriz. Henüz ilgili bakanla görüşmelerimiz sürerken, Başbakan'dan gelen 'vermiyorum, greve git' yaklaşımı eğer bir restse biz bu resti de görürüz'' dedi.

Kumlu, yaptığı açıklamada, kamuda sözleşmesi olan 270 bin işçinin, aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon insanın altı aydır toplu iş sözleşmelerinin imzalanmasını beklediğini vurguladı.

BAŞBAKANIN RESTİNİ GÖRÜRÜZ

İşçilerin vergiden, enflasyondan kaynaklanan kayıpları bulunduğunu, aldıkları ücretin ''kuşa döndüğünü'' ifade eden Kumlu, şunları kaydetti:

''Biz kayıplarımız karşılandığı koşullarda Başbakan'ın verdiği ücret zammına imza atmaya hazırız. Bizim için grev her zaman en son kullanacağımız silahtır. Biz her zaman toplu iş sözleşmelerinin masa başında bitirilmesini isteriz. Henüz ilgili bakanla görüşmelerimiz sürerken, Başbakan'dan gelen 'vermiyorum, greve git' yaklaşımı eğer bir restse biz bu resti de görürüz. Ama Başbakan'ın yaklaşımı talihsiz bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım kamu işçisinde kızgınlık ve öfkeye neden olmuştur. Başbakan bu yaklaşımıyla 'çalışanları enflasyona ezdirmiyoruz' söylemini kendi kendine tekzip etmiştir. Çünkü bizi sadece hakkımızı, yani enflasyondan doğan kayıplarımızın telafisini istiyoruz.

KÖLELİK YASASI ÇIKARILDI

Sayın Başbakan Sakarya İl Kongresi'nde sendikalarla ve çalışanlarla iyi ilişkilerinden, sosyal diyalog mekanizmasını çok iyi işlettiklerinden bahsediyor. Ama bizi hiçe sayarak gece yarısı özel istihdam bürolarına işçi kiralamayı beraberinde getiren, yani kölelik yasasını çıkarıyorlar. Bizi hiçe sayarak gece yarısı sağlığa katılım payı getiren yasayı çıkarıyorlar. Bankacılık iş koluna Nisan sonunda yaptıkları teşmili, Temmuz başında geri alıyorlar. Bu mu sosyal diyalog. Bu mu çalışanların sorunlarını çözmek? Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Almak için de eylemse eylem, grevse grev.''

HAK-İŞ SALI GÜNÜ GİDECEK

Hak-İş, kamu toplu iş sözleşmelerindeki tıkanıklığın aşılması için Salı günü Hükümeti uyaracak.

Hak-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, Türk-İş tarafından Salı günü yapılacak iş bırakma eylemine, Hak-İş'e bağlı tüm kamu çalışanlarının da katılıp destek vereceği belirtildi.

Eylem kapsamında kamu iş yerlerinde okunmak üzere bir bildirinin hazırlandığı kaydedilen açıklamada, kamu çalışanlarının Hükümetin kamu toplu iş sözleşmelerindeki tutumu nedeniyle mağduriyet yaşadığı ileri sürüldü.

Açıklamada, söz konusu eylem sırasında Hak-İş'e bağlı bütün kamu iş yerlerinde şu bildirinin okunacağı belirtildi:

''Kamuda çalışan 250 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri 6 aydır sonuçlandırılamamıştır. Hak-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu iş yerlerinde çalışan 36 bin kamu çalışanı olarak üyelerimiz de aynı şekilde kamu sözleşmesinin bitirilmesini sabırsızlıkla beklemektedir. Ağır ekonomik koşullar yakıcı bir biçimde devam ederken, toplu sözleşmeleri bir sosyal ve ekonomik aracı olarak kullanmak varken, iş alemine yönelik her türlü imkan ve avantaj peş peşe sunulurken, kamu işçilerine gerçekleşen enflasyon oranında bir zammı bile çok görmek sosyal adalet ilkesine uygun düşmez. Kamu çalışanlarına yüzde 4-4.5 oranında zam uygulanması söz konusu iken, işçileri daha düşük bir zamma razı olmaya zorlamak en azından haksızlığa razı olmamazı istemektir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bir yandan yüzde 13'lük ekonomik küçülmenin bedelini ödediğimiz gibi, Hükümetin enflasyonla mücadele ve kamu açıklarının faturasını da sadece işçilere yüklemeye çalışması, yalnızca kamu çalışanlarından fedakarlık beklemesi de başka bir haksızlıktır. Kamu düzeni açısından son derece önemli olan topu sözleşme sisteminde Hükümetin vereceği düşük zam oranları özel sektörce de örnek alınacak, Hükümetin vurduğu yerde özel sektör öldürmeyi tercih edecektir.''

Toplu sözleşmelerin masa başında ve barışçıl koşullarda bitirilmesi için devletin de özverili davranması gerektiği kaydedilen bildiride şu görüşlere yer verildi:

TÜRK İŞ'E ÇAĞRI: İTİRAZLARINIZI GERİ ÇEKİN

''Hak-İş, kamu işçileri olarak kamu toplu iş sözleşmeleri konusunda hem Hükümetin tutumundan hem de Türk-İş'in itirazlarından dolayı iki kez mağduriyet yaşıyoruz. Bu nedenle de Türk-İş'e de bir çağrımız var; sendikaların aldığı yetkilere yaptığınız itirazları geri çekin, süreci ve mücadeleyi birlikte göğüsleyelim, toplu sözleşme hakkını engelleyerek işçileri daha fazla mağdur etmekten vazgeçin. İşçi hareketinin dayanışması ve güç birliği adına Türk-İş ile aramızdaki sendikal rekabeti bir kenara bırakıp, Salı günü bir saatlik iş bırakma eylemine Hak-İş'e bağlı kamudaki tüm işçiler katılarak destek vereceğiz. Umuyoruz ki Türk-İş, toplu iş sözleşmelerimizi engelleyerek işçileri mağdur etmekten vazgeçecektir. Hükümetimiz sesimizi duyarak ve taleplerimizi karşılayarak bizi sokağa çıkmak zorunda bırakmayacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*