İşçiler,1 Mayıs'ı kapalı mekanlarda kutladı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Irak'ta güvenlik problemi nedeniyle 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı alanlarda kutlayamayan Iraklı işçiler etkinliklerini kapalı mekanlarda gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak Kominist Partisi tarafından düzenlenen etkinlikte Iraklı işçiler birkaç saatliğine de olsa şiddet ortamında uzaklaşark bayram sevinci yaşadı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Irak Kominist Partisi Üyesi Suphi El Cumeyli, Irak'ta yaşanan kritik durum göz önünde bulundurularak bu töreni dernek binasında gerçekleştirmeye çalştıklarını söyledi. Ülkede bilimsel çalışma ve genel hizmetlerin tamamiyle dejenere olduğunu ifade eden El Cumeyli, 'Üstelik işsizlik başını alıp yürüdü.. Buradan hükümete sesleniyorum. İşlerinden edilen memur ve işçiler tekrar görevleri başına döndürülsün ve hakları geri verilsin" dedi.

İşçilere emeklilik güvencesinin sağlanması talebini seslendiren El Cümeyli, devlet müesseselerinin yeniden yapılandırılması ve çalışanlar arasınd ayrım yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Ülkedeki işgal güçlerinin bir an önce çekilmesini istediklerini ifade eden Komünist Parti üyesi El Cümeyli, milis gruplarının da silahlandırılmasını istediklerini söyledi.

Etkinliğe katılan Fatım Abdullah, ise 1 Mayıs kutlamalarına katılımdan memnun olduğunu; gelecek sene bu tür etkinliklerin meydanlarda gerçekleştirilmesini umduğunu söyledi.

Iraklı kadın ve erkek işçiler çalınan müzik eşliğinde eğlenerek 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kapalı kapılar ardında da olsa kutladı.

Öte yandan Irak'ta 1 Mayıs nedeniyle bugün resmî tatil ilan edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious