İşçiler kendilerini fabrikaya kapattı

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Gübre Sanayi A.Ş'nin (İGSAŞ) kapatılması nedeniyle işçiler kendini fabrikaya kilitledi. İşçiler, işverenin kararından vazgeçene kadar fabrikada yatıp kalkacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zarar ettiği gerekçesi ile dün resmen kapatılan İGASAŞ fabrikasında çalışan işçiler eylem yapmaya başladı. Körfez ilçede bulunan fabrikadaki işçiler, işverenin kararından vazgeçmesi için ekndilerini fabrikaya kapattı. Akşam saatlerinde başlayan eyleme Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da destek verdi. "Hükümet istifa" sloganları atan işçiler, ekmekleri derdinde olduklarını hükümetin buna çare bulmasını istedi. Soğuk havada dışarıda kalmak zorunda olduklarını da aktaran işçiler, destek istedi.

İGSAŞ'ın 2004 yılında özelleştiğini belirten Mustafa Öztaşkın, üretimin durdurulmasına karar verildiğini söyledi. 8 aydan beri fabrikada üretimin devam etmediğini aktaran Öztaşkın, "Ama devam edebilir umudu ile bekleyişimiz sürüyordu. İşveren de her an üretime devam edebileceğini düşünüyordu. Ancak Türkiye'deki gübre sektöründeki yeni gelişmeler yaşandı. İthal gübrenin Türkiye'de artık çok ücüza geliyor, neredeyse yarı fiyatına gelemeye başlandı. Doğal gaza da zam gelince işletmeci üretimi durdu. Bu karardan vazgeçirmek için eylemlerimize devam edeceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious