İşçiler sendikaya karşı eylem başlattı

İşçiler sendikaya karşı eylem başlattı.17747
  • Giriş : 25.11.2008 / 20:04:00

Bursa Mudanya'da MESS'in toplu iş görüşmelerindeki tavrını protesto eden DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi yaklaşık 400 işçi, fabrikada eyleme geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa'nın Mudanya ilçesindeki fabrikada çalışan ve Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) Grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki tavrını protesto eden DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi yaklaşık 400 işçi, ''İş yerini terk etmeme'' eylemi başlattı.

Mudanya'da kurulu bulunan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri AŞ fabrikasında çalışan ve vardiyadan çıkan işçiler, MESS'in grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki tavrını protesto etmek için ''İş yerini terk etmeme'' eylemi yaptı.

Prysmian işçilerine Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci ve sendikaya bağlı iş yerlerinde çalışan işçiler de destek verdi.

Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008-2010 grup toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık raporu tutulduğunu ve resmi ara bulucu raporunun bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletileceğini belirterek, MESS'in tavrının işçilerin tepkisini çektiğini söyledi.

Bakanlığın ara bulucu raporunu sendikalara göndereceğini ve ardından da grev kararı alınacağını ifade eden Ekinci, ''Bu dönem sözleşme görüşmeleri kriz tartışmalarının basıncı altında geçiyor. Sermaye sınıfı, krizi bahane ederek, grup sözleşmesi kapsamındaki iş yerlerinde ciddi bir saldırıya kalkıştı. Bu saldırı işten çıkarmalar, ücretsiz izin uygulamaları biçiminde sürüyor. Amaç metal işçilerini sindirerek, toplu iş sözleşmesini en düşük maliyetle bitirmek'' dedi.

MESS'ın birinci 6 ay için yüzde 4.15'lik bir zam önerdiğini hatırlatan Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu işçiler çok büyük bir tepkiyle karşıladılar. MESS'in esnek üretim talebinde ısrarcı olması. Esnek üretimde işçiler 11 saatlik çalışmanın olduğunu ve fazla mesai ücretlerini alamayacaklarını çok iyi biliyorlar. MESS ikramiyelerin fiili çalışmaya göre ödenmesini, dolayısıyla ikramiye gün sayısını 120'den 60'a düşürmeyi, işçilerin aylık gelirlerini yüzde 16 düşürmeyi öneriyor. Bu, işçilerin aylıklarıyla geçinemediği bir dönemde, ceplerine girecek paranın daha da aşağıya çekileceğini göstermektedir.

Bu teklifler, metal işçilerini yaşama ve çalışma koşullarını geriye götürmek demektir. Hiçbir şekilde kabul edilemez. Birleşik Metal-İş MESS'in yaklaşımlarına karşı mücadelesini çok önceden başlattı ve her geçen gün bu mücadeleyi yükselterek sürdürüyor. MESS'in bu taleplerini geriye çekmesi lazım.

İş yerlerinde kriz var diye bize dayatılan ücretsiz izinlerin durdurulmasını istiyoruz. İşten çıkartmaların yasaklanmasını istiyoruz.''

Açıklamanın ardından slogan ve alkışlarla MESS'i protesto eden işçiler, fabrika bahçesinde oturma eylemi yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*