işçiler üniversiteye dava açtı

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde 13 yıldır süren blokların yapımı için rektörlükten para alamyınca dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müteahhit Küçük'ün iş karşılığı üniversite yönetiminden parasını alamaması üzerine yasa gereği paralarını rektörlükten isteyen işçiler, haklarını temin edemeyince Samsun Adliyesi'ne giderek şikayette bulundu.

Rektörlükten yaklaşık 20 bin YTL alacakları olduğunu ifade eden işçiler, para verilmediği için ailelerine para gönderemeyip sefillik çektiklerini kaydetti.

Yapımına 1993 yılında başlanan ve 2 yıl içinde tamamlanması gereken Ziraat Fakültesi'nin A,B,E, G ve ilaveten H bloklarından bazıları, müteahhit ile üniversite yönetimleri arasında anlaşmazlık çıkması sebebiyle bitirilemeyip bugünlere kadar geldi.

İnşaatı 4 yıl ödenek alamadan yürüten müteahhit Hayrettin Küçük, Mart 2006 tarihinde Rektör Prof. Dr. Ferit Bernay'ın 2006 yılı revize iş programına göre yapılmasını isteyici yazısına istinaden H blok inşaatına yeniden başlamış.

Bu yıl itibariyle 1 trilyon ödeneği bulunan inşaat için taşaron firma ile anlaşıp malzemeyi ve 16 işçiyi inşaata gönderen müteahhid, bu esnada tüccara de esnafa da borçlanmış. 2 ay sonra üniversitenin 2000 yılı fiyatlarına göre iş yapmasını istemesi üzerine tüm hesapları altüst olan müteahhit, inşaatı durdurdu. Yönetim ile müteahhit arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda işçilerin işine de son verildi.

Taşaron AYKA İnşaat Dekarasyon firması yetkilileri, işçi ve malzeme paralarını alamama noktasında üniversite yönetimini suçluyor.

Üniversite yönetiminin hukuk dışı bir tavır sergileyip müteahhide para vermemesi sebebiyle hem kendisinin hem de işçilerinin zor durumda kaldığını anlatan taşaron firmanın sahibi Aydın Kartal, ne yapacaklarını şaşırdığını söyledi.

Kartal, "Çalışmaya başladıktan 3 ay sonra müteahhitle anlaşmazlık çıktı ve işimize son verildi. Rektörlükten paramızı istedik, Onlarda bize parayı müteahhidden alacağımızı söyledi. Müteahhid ise bize durumu anlattı. Ona 2000 yılı fiyatlarına göre iş vermeye çalışmışlar. Burada kabahat bizim başımıza patladı. Elemanlar yakamıza yapışıyor. Acil ihtiyaçları olan var. Tefecilerin eline düştük. Rektörlük bir şekilde bu parayı müteahhidten kesip işçiye vermek zorunda. Mahkemeye başvurduk. Sonuçlanmasını bekleyeceğiz. " dedi.

Van'dan Samsun'a gelen Vefa Yağız, para alamadığı için annesini hastaneye götüremediğini anlattı.

Yavuz, "Okul bitirdim ve çalışmak için gurbete geldim. Çalıştık ama paramızı alamadık. Mağdur durumdayız. 5 yıl da kalsak 10 yıl da kalsak paramızı alacağız. Hakkımızı almak için dava açacağız. " diye konuştu.

Sıva işçisi Aşık Yavuz ise babasının evde para beklediğini hatırlattı. Böyle bir sorunun daha önce kendilerine bildirilmesi gerektiğini söyleyen Yavuz, "Rektörlüğe dilekçe verdik ama ne arayan var soran. Şikayetçiyiz. Mahkemeye verdik. Paramızı almayı bekliyoruz. Kişi başına 2-3 milyar da zararımız var. " şeklinde konuştu.

Müteahhit Hayrettin Küçük ise işin durmasının sebebinin rektörlük olduğunu ve devletin bilenek zarara uğratıldığını iddia etti.

İşe başlamadan önce 2000 yılı fiyatlarını uygulayacaklarına dair kandisine hiç bir şey söylenmediğini hatırlatan Küçük, bunun bilerek ve kasten yapıldığına inanıyor. 2006 yılında 1 trilyon olan ödeneğin yaptığı iş karşılığı yüzde onunu alması gerekirken bunu da alamadığını kaydeden müteahhit Küçük, "Tüm imkanlarımı kullanarak 2006 yılında yeniden işe başladım. Hızlı bir şekilde çalışırken gelen bu yazı ile hesaplarım altüst oldu. Bana 2000 yılındaki harcanmamış paramı göstererek bu yılın fiyatlarına göre iş yapmamı istediler. Oysa o dönemde ben hastaydım. Ve bundan yararlanarak parayı başka müteahhitlere aktarmışlar. Yani ortada para falan yok. Aradaki anlaşmazlık yavaş yavaş tüccara ve işçiye yansımaya başladı. Bende inşaatı durdurmak zorunda kaldım. Tüm itibarımı, şerefimi kaybettim. İş yaptığım insanlara olan borçlarımı ödeyemedim. Rektörlük'ten işçilerin alacakları istikakı istedim. Bizim verecek paramız yok dediler. Oysa yasa, işçilerin parasının müteahhidin hakidişinden 3 aya kadar olan ücretlerinin rektörlük tarafından ödeneceğini söylüyor. Ancak bu adamlar, yasaları dahi tanımıyorlar" ifadelerini kullandı.

İnşaatta bulunan malzemeler ise çürümeye terk edilmiş durumda. Yaklaşık 150 bin YTL'lik malzeme bulunan inşaattaki kalaslar, çimentolar, kiremitler, diğer malzemeler ve iş makineleri ise kullanılacakları günü bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious