İşçiyi-memuru Merkez'e ezdirmeyiz!

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Merkez Bankası’nın ücret artışlarının enflasyon üzerinde baskı yapacağı açıklamalarına yanıt veren Başbakan Erdoğan, “Memuru, işçiyi ezdirmeyiz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide “seçim riskinin” bulunmadığını belirterek, olası risklere karşı da gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, 2006 yılında enflasyonda yaşanan yüzde 100’lük sapmayı “büyük başarısızlık” olarak yorumlarken, nisan ayında olumlu gelişmelerin olacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, işçi ve memuru enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini belirterek, “Aksi halde Merkez Bankası çalışanları da altında kalır” yorumunu yaptı. Türkiye’nin IMF’ye mahkum olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, siyasi ya da ekonomik bir sıkıntı olması durumunda gerekirse “parayı çıkarıp borcu” ödeyebileceklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, 2006 bütçe uygulamaları ve son 3 yıllık bütçe performansına ilişkin düzenlediği toplantıda soruları yanıtladı. Erdoğan, seçimlerin ekonomi üzerinde bir risk oluşturmadığını kaydederek, “Seçim ekonomisi yapmadık. Taviz vermedik, vermeyeceğiz” dedi. Ekonomide, “hiçbir risk yoktur” denilemeyeceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, riskleri karşılayacak önlemlerin alındığını söyledi. Erdoğan, “Emin adımlarla yürüyoruz. Güven, istikrar ve ülke yolsuzlukların ülkesi değildir ilkesini benimsedik” diye konuştuk.

ENERJİ ÖZELLEŞTİRMESİNDE GERİ ADIM ZORUNLUYDU

Elektrik dağıtım özelleştirmelerini erteleme gerekçelerini anlatan Erdoğan, şebekelerin yerinde altında olmasına önem verdiklerini, özel sektörün de bunu yapacağına ihtimal vermediklerini söyledi. Erdoğan, şebekelerin yer altına alınması konusundaki sıkıntılar nedeniyle özelleştirme konusunda geri adım atma gereği doğduğunu belirtti. Erdoğan, “Sözleşmelere koyun demeyle olmuyor. İki günlük kesintinin maliyetini gördük” dedi. Erdoğan, “Elektrik özelleştirmelerinde bir takım olumsuzluklar yaşadık. Aynı şeyleri yeniden yaşamayı faydalı bulmuyorum. ÇEAŞ ve KEPEZ’de yaşadık. Patronuyum diyen zatın Türkiye genelinde binlerce tapusu oldu. Direk dikiyor, yerini alıyor” açıklamasını yaptı. Çağdaş bir Türkiye’de şebekelerin yerin altında olması gerektiğini kaydeden Erdoğan, 2006 yılında bu konuda adım attıklarını, bunun için 900 trilyon lira kaynak aktardıklarını ifade etti.

“HALKBANK HALKINDIR”

Erdoğan, Halkbank’ın piyasaya açılarak koşulların oluşturulacağını kaydederek, “Halkbank halkın bankası. Gerekirse blok satış yapabiliriz. Belli bir oranı halka arz ederek blok satışı tercih etmedik” yorumunu yaptı. Dünya Bankası ve IMF ile imzalanan anlaşmalarda yer alan özelleştirmelerin takvim değişikliğine ilişkin soruyu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Dünya Bankası ile yapılan anlaşma belirleyici değil. Biz belirliyoruz. Hükümet olarak bu kararı verdik. Halkbank kararı bizimdir. Herkes saygı duymalı. Gerek Halkbank gerekse TEDAŞ alakalı kararlarımız var.

ÖZELLEŞTİRME KARARLARI BİZİ BAĞLAR

Özelleştirme ertelemelerinin IMF ile anlaşmalarıyla bağlantısı bulunmadığını kaydeden Erdoğan, “Sosyal Güvenlik, Halkbank ve TEDAŞ özelleştirmelerinin ertelenmesinin IMF ile uzaktan yakından bağlantısı yok. Sosyal güvenlik iktidarımızın dört dörtlük benimsediği bir konu. Bu yasanın arkasındayız. Pektim, blok satışa hazırlanıyor” değerlendirmesini yaptı.

SOSYAL GÜVENLİĞE 23.5 MİLYAR YTL

Sosyal güvenliğe 2006 yılında 23.5 milyar YTL aktarıldığını belirten Erdoğan, bu tutarın bütçe ödeneklerinin altında olduğunu kaydetti. Faizlerin düştüğünü anlatan Erdoğan, yüzde 62.7’den yüzde 20’lere indiğini ifade etti. Vergi indirimleri konusunda da çalışmaların yapılacağını anlatan Başbakan Erdoğan, yüzde 6.5’luk faiz dışı fazla hedefinin de tutturulduğunu söyledi. Erdoğan, 2007 yılı içinde yüzde 6.5’lik faiz dışı fazla hedeflendiğini kaydetti.

MERKEZ BANKASI GÖREVİNİ YAPIYOR

Merkez Bankası’nın zamları enflasyon üzerinde baskı unsuru olduğu yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine de, Erdoğan, “Merkez Bankası görevini yapıyor. Bizim hedefimiz, memur ve işçiye, yarım dilim, geçmiş 6 ayda enflasyon nasıl gerçekleşti diye bakarız. Yıllık enflasyonun altında kalıyorsa aradaki farkı ödeme sözümüz var. Hep ödedik” diye konuştu.

ENFLASYONDA SAPMA ÜZDÜ

Başbakan Erdoğan, 2006 enflasyon tahminlerinde yüzde 100’e varan bir sapma olduğunu anımsatarak, “Başarısızlık söz konusu. İçerde ve dışarıda yaşanan olaylar etken oldu. Benim beklentim nisan ayı. Nisan ayında olumlu gelişmeler olacak. (Gülerek) Nisan deyince Cumhurbaşkanı seçimleriyle ilişkilendireceksiniz. 2007’de denk bütçe hedef tuttuğu anda hedefi yakalayacağız” açıklamasını yaptı. 2007 enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu anımsatan Erdoğan, yüzde 2’lik esneme payı bulunduğunu, bunu arttırma ya da eksilme yönünde kullanılabileceğini kaydetti. 2006 enflasyon hedefini yakalayamadıklarını anımsatan Başbakan Erdoğan, “Temennimiz geçen yıl tutturamadığımız hedefi tutturmak. Yürütme olarak taviz vermeyeceğiz. Memur ve işçiyi ezdirmeyeceğiz” görüşünü bildirdi. Erdoğan, “Aksi halde Merkez Bankası çalışanları da altında kalır” diye konuştu.

IMF İLE ANLAŞMA

Başbakan Erdoğan, IMF ilişkiler konusunda da şunları söyledi: “Türkiye’nin yeni bir stand-by’a ihtiyacı yoksa, karar verir yapmayız. Elimiz mahkum değil. İktidara geldiğimizde IMF’ye borcumuz 2.35 milyar dolardı. Bugün 10.7 milyar dolara düştü. Bu rakamı da 6.6 milyar dolara düşürmeyi hedefliyoruz.”

Siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak, gerekirse IMF’ye borcun ödenebileceğini kaydeden Erdoğan, “Borçlanırken IMF’ye göre daha pahalıya borçlanıyorsak, ödemede niye acele edelim. Siyasi, ekonomik nedenler olabilir. O zaman da parayı çıkarır öderiz. Şu anda ihtiyacımız yok. Önemli olan milletin çıkarları” diye konuştu.

ORTA DİREK GÜÇLENECEK

Kredili konut edindirme sistemi mortgage yasa tasarısının gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacağını anlatan Erdoğan, “Halkımız istediği yerde konut sahibi olabilecek. Yoksul tabakadan orta tabakaya kayış var. Daha önce orta tabaka yoksullaşıyordu” dedi. Başbakan Erdoğan, Turgut Özal gibi orta direği mi hedef aldığı yönündeki soruya da, “Daha güçlü hale gelmesini istiyoruz” karşılığını verdi.

KÖŞK SEÇİMLERİ

Başbakan Erdoğan, mayıs ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin anımsatılması üzerine de, Parlamento’nun çalıştığını, seçimler konusunda da üzerine düşen görevi icra edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, ekonomiyi etkilemeyeceğini kaydeden Erdoğan, “Bu seçimlerim ne küresel sermayeyi ne de yerli sermayeyi etkileyeceği kanaatinde değilim. Medya olarak bu konuya olumlu bakın. Aktörler değişecektir. Türkiye hepimizin. Aktörler değişse de pozitif bakmalıyız. Yanlışımız olursa eleştirirsiniz” açıklamasını yaptı. Nisan-mayıs seçim sürecinin Türkiye’de demokrasinin ne kadar güçlü olduğunun örneği olacağını sözlerine ekledi.

PETROL YASASI İNCELENİYOR

Cumhurbaşkanı Sezer’in veto ettiği Petrol Yasası’nın incelendiğini, veto gerekçelerinden bazılarına katıldıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Enerji Bakanlığı çalışma yapıyor. Yakında açıklanacak. Paylaştığımız konular var, paylaşmadığımız konular da var” yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious