İşe alınacaklar yalan makinesinden geçirilsin!

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Moskova kent meclisinin, başkentteki kamu ve özel sektördeki tüm personel bölümlerine yeni işe alınacakları yalan makinesi testinden geçirmek istediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus Nezavisimaya gazetesi, Moskova kent meclisinin şirketlerin ve kamu kurumlarının personel bürosunda işe alınacakların yalan makinesine bağlanmalarını ve bu işlemin yasal hale getirilmesini istediğini duyurdu.
Yalan makinesinin personel bölümlerinde fotokopi makinesi gibi sıradan bir gereç olmasını isteyen Moskovalı yetkililer, yalan makinesi testinin özellikle vergi, güvenlik ve mahkemelerin personel şubesine işe alınacaklara uygulanmasını istiyorlar.
Yalan makinesi uygulaması fikrini ortaya atan Moskova kent meclisi milletvekili Valeriy Şapoşnikov, "Bugün hem Anayasa hem de diğer yasalar yalan makinesi kullanılmasına engel olmuyorsa bunu geniş şekilde kullanıma açmak gerekiyor. Rusya Yüksek Mahkemesi ve ülkenin 11 bölgesinin baş savcıları yalan makinesinin deneme amaçlı kullanımı için onay verdiler. Devlet Duması (Rus parlamentosunun alt kanadı) ise bununla ilgili teklife şu ana kadar cevap vermedi" dedi.
Gazetenin haberinde, Sovyetler Birliği döneminde yasak olan yalan makinesinin insanı küçük düşüren etik dışı bir uygulama olduğuna inanıldığı belirtilerek, "1993’ün mart ayından itibaren yalan makinesi kullanılmasıyla ilgili yasak kalkmasına rağmen, makine halen yeterli şekilde kullanılmıyor. Yalan makinelerinin ortalama fiyatı 3-5 bin dolar civarında ve makineyi çalıştıran uzmanın hazırlık eğitimi masrafı da 3-4 bin dolar civarında" ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious