İşe gireceğim lütfen tuş etme

İşe gireceğim lütfen tuş etme.10254
  • Giriş : 10.12.2008 / 11:46:00

Başka bir güreşçinin hayatını oynayacak kadar mütevazı, rakibinin ''beni tuş etme'' ricasını yerine getirecek kadar iddialı Ahmet Ayık...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu...Başka bir güreşçinin hayatını oynayacak kadar mütevazı, rakibinin ''beni tuş etme'' ricasını yerine getirecek kadar iddialı Ahmet Ayık, kazandığı başarılarla adını Türk spor tarihine altın harflerle yazdırdı.

Sultan Abdülaziz'in başpehlivanı Karaoğlan'ın torunlarından olan ve 1938 yılında Sivas'ta doğan Ahmet Ayık, hayatı ve spor kariyeriyle ilgili AA muhabirine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

1968 Meksika Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Ayık, geride götürdüğü maçta söylenen bir sözün kendisini finale taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

''1 yıl önce Yeni Delhi'deki dünya şampiyonasında yendiğim ABD'li bir sporcuyla güreşiyordum. Minderde istediklerimi yapamadım, kondisyonum kalmadı. Bir türlü harekete geçemiyorum. Son dakikalara geldik, minderin dışından içeri girdik. Bu sırada Mahmut Atalay ile göz göze geldik. Dizlerinin üzerine çökmüş, 'Ne yapıyorsun? Ahmet Ayık yenildi diyeceklerine öldü desinler. Nasıl güreşiyorsun?' diye bağırdı. O anda kendime geldim. Koltuk altından adamı bastırdım ve güreş bitti. Sonrasında finale kadar gittim ve altın madalya kazandım.''

Ayık, 1964 Tokyo Olimpiyatları'nda da finalde Ruslar'ın dünyaca ünlü güreşçisi Medved ile karşılaştığını ifade ederek, ''Medved altımda, ben puan alabilecek durumdayım. Medved, bana gelene kadar tüm rakiplerini tuşla yendi. Bana '2-1 galipsin, durumu idare et' dediler. Ruslar maçtan sonra itiraz etti. O zaman maçı 6 hakem idare ediyordu. Hakemlerin 2'si komünist bloktan, 1'i de Yunan'dı. Müsabakayı berabere ilan ettiler. Yenilmeden olimpiyat 2'ncisi oldum. Medved'i İngiltere'de düzenlenen dünya şampiyonasında yendim ve rahatladım'' diye konuştu.

-''BİR OTURUŞTA 100 PORSİYON ET ŞİŞ YEDİM''-

Arkadaşlarıyla girdikleri iddianın ardından 100 porsiyon et şiş yediğini anlatan Ayık, ''8 kilo et de yedim ben. Şimdi de 3-5 kilo pirzola yerim. Önemli olan yakmak. 1 kuzuyu yiyen ağabeylerimiz vardı. Her sabah 15 kilometre koşardım kondisyon için. Gençlik Caddesi'nden ODTÜ'ye kadar koşarak gider gelirdim. 100 kiloluk adam bana çok hafif gelirdi. Kündeye kaldırdım mı havalandırırdım'' diye konuştu.

Güreşin ve kazanmanın eskiden daha zor olduğunu savunan Ayık, ''O zamanki kurallar şimdi olsaydı, şimdiki şampiyonlar daha çok zorlanırlardı. Şimdiki güreşçiler bizim çalıştığımız gibi çalışsalar çok daha kolay şampiyon olurlar'' dedi.

Ayık, federasyon başkanını boykot eden arkadaşlarına söz verdiği için 2 Avrupa ve 1 dünya şampiyonasına katılmadığını belirterek, ''Şimdi olsa yapmazdım. Sırf söz verdiğim için dönemedim. Benim güreş hayatım biraz zikzaklı geçti. 2 defa ara verdim. O araları vermeseydim olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında altın madalya rekorları benim elimde olurdu'' iddiasında bulundu.

-''İŞE GİRECEĞİM LÜTFEN TUŞ ETME''-

Güreş yaptığı dönemde rakiplerinin kendisinden çok çekindiğini vurgulayan Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü:
''İzmir'deki Türkiye Şampiyonası'nda bir arkadaşım geldi. 'Spor-Toto'ya gireceğim, ne olur beni tuşlama' dedi. Kündeye getirdim, tuş yapmayınca millet yuhalamaya başladı. Benim güreş bittikten sonra zaten salon boşalıyordu. Yine katıldığım Müesseselerarası Türkiye Şampiyonası'nda seyirciler 'çok uzadı' diye bağırmaya başladı. Rakibim seyirciye isyan etti ve 'Beni mi öldürteceksiniz?' diye bağırdı. O dönemde güreşe ilgi büyüktü. Zamanın Rusya Büyükelçisi ve Genelkurmay Başkanı son anda salona girebildi. Salondaki insanın 2-3 katı da dışarıda olurdu. Güreşin kuralları sık sık değişmeye başladı. Seyirci yeterince anlayamıyor. Millet kızıyor seyretmeye gelmiyor.''

-''KENDİ HAYATINI NİYE OYNAMIYORSUN ?''-

Gelen bir dizi teklifinde Kurtdereli Mehmet'i canlandırdığını kaydeden Ayık, sonrasında çok sayıda eleştiriyle karşılaştığını söyledi.

Birçok köşe yazarından eleştiri aldığını ifade eden Ayık, ''Pekçok kişiden 'Niye kendi hayatını oynamıyorsun ?, niye Cumhuriyet döneminin bir güreşçisini oynamıyorsun da Osmanlı dönemine gidiyorsun?' diyenler oldu. Koca Yusuf'la ilgili bir teklif de geldi. Beklentimi karşılamıyordu. Pek sıcak bakmadım'' diye konuştu.

-''ÖDÜL YÖNETMELİĞİ OLSAYDI TİCARETE GİRMEZDİM''-

Ahmet Ayık, kendi dönemlerinde 50 doların üzerinde para ya da bu değerde hediye almaları durumunda profesyonel ilan edildiklerini hatırlatarak, ''Sonrasında ödül yönetmeliği çıktı. Bu yönetmelik bizim dönemimizde olsaydı ticaretle uğraşmazdım. Güreşte kalırdım ve daha çok madalya alırdım. Öyle 2 bin, 3 bin Cumhuriyet altını alsaydım ticarete falan gerek kalmazdı. Bize karşı milletimizin büyük bir ilgisi vardı. Biz de, 'Allah'ım bizi bir Rus'a, Bulgar'a, Amerikalı'ya yendireceğine cenazemi Türkiye'ye gönder' derdik'' değerlendirmesinde bulundu.

Ayık, devletin ödül yönetmeliği olmamasına karşın, kendisinin spor yaptığı dönemde Türk halkının özellikle güreşçilere sahip çıktığını vurguladı.

-''ÖZAL DÖNEMİNDE SİYASETE GİRSEYDİM İYİ HİZMET EDERDİM''-

Ahmet Ayık, hemen hemen tüm liderlerden siyasete girme teklifi geldiğini, ancak kendisinin millete mal olduğu için politikaya sıcak bakmadığını belirtti.

Birçok politikacıyla yakın ilişkiler kurduğunu dile getiren Ayık, ''Mesela Necmettin Erbakan beni gördüğü zaman parmağını kaldırır, 'Milli güreşçi demek, milli görüşçü demektir' derdi. Rahmetli Turgut Özal ve Bülent Ecevit'ten, Deniz Baykal'dan teklif geldi. Özal zamanında girseydik farklı olabilirdi. Onun zamanında spora daha pratik çözümler geliyordu. Para boldu. O dönemde siyasete girseydik güreş açısından iyi olurdu diye düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

Ahmet Ayık, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamza Yerlikaya'nın da Sivas'tan milletvekili olmasından sonra Türk sporu için çok önemli hizmetlerde bulunduğunu ifade etti.

Şu ana kadar memleketi Sivas'a elinden gelen hizmeti vermeye çalıştığını anlatan Ayık, yaptırdığı 3 okul nedeniyle kendisine TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü verildiğini de sözlerini ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*