İshal mikrobunu bol su atıyor

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

İshal mikrobunu vücuttan ilaçlar değil bol su atıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ), Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalığı Anabilim Başkanı Doç. Dr.Hasan Karabiber, ishal hastalıklarında fazla ilaç kullanılmaması gerektiğine dikkat çekerek, ishal mikrobunun bol su içerek vücuttan atılacağını söyledi.

Özellikle yaz aylarında artan ve hijyen olamayan sudan kaynaklanan ishaller dikkat çekiyor.

Kahramanmaraş Sağlık Müdürlüğü halkı ishal vakalarına karşı bilgilendirmek için "İshalli Hastalıkların Kontrolü ve İshalli Hastaya Yaklaşım" konulu toplantı düzenlendi.

Necip fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda konuşan KSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr.Hasan Karabiber, ishalli hastalarında fazla ilaç kullanımından kaçınmaları gerektiğini işaret etti.

İshal mikrobunun içilen bol su dışarı atılabileceğinin altını çizen Karabiber, "ishal hastalarına fazla ilaç kullanması çözüm değil. Kullanılan ilaçlar mikropların vücutta kalmasını sağlıyor. Hastaya içirilen temiz ve bol su mikropların vücudu terk etmesine neden olmaktadır. O, sebeple ishalli hastaya bol su içirtilmesi gerekir." dedi.

KSÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Başkanı Yrd.Doç.Dr.Hasan Ekerbiçer, ishal hastalıklarında sağlıksız suların rolü hakkında bilgi verdi. Dünyada sağlıksız su kullanımının her geçen arttığına vurgu yapan Ekerbiçer, "Sağlıksız su kullanımı her gecen zaman biraz daha ileri boyutlara taşınıyor. Sağlıksız su kullanımı başata ishal olmak üzere birçok hastalık neden oluyor. Her yıl sağlıksız su kullanımı ve buna bağlı olan hastalıklardan dolayı insanlar ölüyor. Ölenlerin büyük kısmını ise 5 ila 6 yaş arası çocuklar oluşuyor." şeklinde konuştu.

Dr. Gökhan Gökşen, ise bir bardak içilen süt ile birçok hastalıktan korunabileceğini anlattı.

Kullanılan sütlerin temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Gökşen, şöyle konuştu: "Süt insan hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır. Her gün bir bardak süt içmekle birçok hastalıktan korunabiliriz. Ama halen kullanmakta olduğumuz ve sokaktan aldığımız sütleri kaynatarak içindeki minareleri öldürüyoruz. Sağlığımız için sağlıklı süt kullanmalı. Aile bireylerine sağlıklı süt içirmeliyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious