İshal salgınında 13 kişi tedavide

İshal salgınında 13 kişi tedavide.7055
  • Giriş : 08.07.2009 / 15:24:00

Sağlık Bakanlığı, Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde başlayan ishal salgınına yakalanan 13 kişinin yatarak tedavisinin sürdüğünü, hastaların genel durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ilçedeki ishal vakalarını incelemek üzere oluşturulan uzman heyetin çalışmalarının sürdüğü duyuruldu.

İnebolu içme kullanma suyu sisteminin 2 kaynak ve 3 kuyudan beslendiği anlatılan açıklamada, geçen hafta uygulanan su kesintileri sonrasında 3 mahallede bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal ve halsizlik şikayetiyle toplam 672 kişinin sağlık kuruluşlarına müracaat ettiği kaydedildi.

Açıklamada, bu vakaların 44'ünün tedavi edildiği, 13'ünün tedavisinin sürdüğü, hastaların genel durumunun iyi olduğu bildirildi. Açıklamada, diğer müracaat edenlerin ise ayakta tedavi edildiği belirtildi.

İlk incelemelerde salgının su kaynaklı bir bulaşmadan başladığının tespit edildiği anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İl Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Laboratuvarında yapılan analizlere göre Norovirüs başta olmak üzere polimikrobiyal bulaşma söz konusudur.

Sudaki kirliliğin tespiti nedeniyle su kaynağı olan 3 kuyudan biri tamamen kapatılmıştır. Şebeke suyunda süper klorlama işlemi devam etmektedir.

Vatandaşlarımız genel hijyen kuralları ve kişisel koruyucu önlemler konusunda bilgilendirilmiştir. Salgın kontrol altına alınana kadar şebeke suyunun kaynatılarak kullanılması için duyuru yapılmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*