İshal salgınının nedeni içme suyu

İshal salgınının nedeni içme suyu.14369
  • Giriş : 08.07.2009 / 12:53:00

Kastamonu'nun İnegöl ilçesindesi ishal salgınıyla ilgili Kastamonu Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre bunun nedeni şebeke suyu olarak açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde başlayan ishal salgınına şebeke suyunun neden olduğu bildirildi.

Kastamonu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ilçenin değişik yerlerinden alınan 4 adet su numunesinde koliform basili saptandığı belirtilerek, içme suyundaki klor miktarının artırılması için çalışmalar yapıldığı vurgulandı.

Şimdiye kadar 276'sı çocuk, 263'ü yetişkin olmak üzere 539 kişinin ishal şikayetiyle hastaneye başvurduğunun aktarıldığı açıklamada, şu bilgiler verildi:

''İnebolu ilçesindeki ishal salgınının, su kaynaklı olduğu, muhtemelen tek kaynaklı salgın olduğu, klinik görünüm olarak ise viral kökenli izlenimi taşıdığı düşünülmekte. Vakaların hafif seyirli olması sebebiyle başka bir merkeze sevkleri söz konusu değil. İnebolu Devlet Hastanesi'ndeki 5'i çocuk 13 hastanın tedavileri ise devam etmektedir.''

Açıklamada, salgından korunmak için temiz su ve gıda kullanımının önemi vurgulanarak, vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu:

''Özellikle su kaynaklı salgınlarda hazır damacana su kullanılması veya şebeke suyunun kaynatılarak kullanılması lazım. Ayrıca sebze ve meyve gibi çiğ tüketilen gıdaların çok iyi temizlendikten sonra tüketilmesi gerekli. Hasta kişiler başta olmak üzere herkesin kişisel temizlik kurallarına sıkı bir şekilde uyması şart.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*