İşi hazır bölümleri tercih edin

İşi hazır bölümleri tercih edin.7585
  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Veterinerlik Fakültesi Meslek Yüksekokulu’na bağlı olan At Antrenörlüğü eğitimi de, iş garantisi veren mesleklerden.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AT ANTRENÖRLÜĞÜ: İstanbul Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Meslek Yüksekokulu’na bağlı olan At Antrenörlüğü eğitimi de, iş garantisi veren mesleklerden. Ancak bu meslek grubuna dahil olmak için atları sevmek hatta kimi zaman 24 saati atlarla beraber geçirmek gerekiyor. Bölümde atlara nasıl yaklaşılacağı, atın tımarı, atın pisliğinin temizlenmesi, yemlenmesi gibi eğitimlerle birlikte binicilik ve anatomi, fizyoloji, atçılığın tarihi gibi teorik eğitimler veriliyor.

Mezunlar özel haralarda, jokey kulübüne bağlı aşım istasyonlarında, hipodromlarda ve binicilik kulüplerinde iş bulabiliyor. Binicilik kulüplerinde ortalama bin 500 YTL ile işe başlayan mezunlar son zamanlar engelli, felçli ya da Down Sendromlu kişileri at üzerinde tedavi eden kulüplerde de iş bulma imkanına sahip. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Prof. Dr. M. Ragıp Kılıçarslan, “İş bulamadık diye gelen öğrencim yok. Türkiye Jokey Kulübü her sene mezun olan öğrencilerin listesini alıyor. İstihdam imkanı açıldığında, bu öğrencilerinden tercih ediyor. Ayrıca binicilik kulüplerinden de talep var. Okul olarak da öğrencileri İrlanda, İngiltere, Fransa , Belçika, Rusya, gibi ülkelere staja gönderiyoruz. Böylece çevre edinerek yurt dışında iş bulma şansları var” dedi.

SAVUNMA VE GÜVENLİK: Son yıllarda en çok gelişen sektörlerden biri de özel güvenlik. Mezunlar özel güvenlik şirketlerinde, havaalanlarında kolaylıkla bulma imkanına sahip. Üniversite, özel sektör, emniyet ve jandarma işbirliği ile verilen güvenlik eğitimiyle öğrenciler, elektronik güvenlik sistemleri, özel güvenlik kanunu, ceza hukuku gibi teorik bilgilerin yanı sıra yakın savunma, silah kullanma, patlayıcı maddelerle ilgili de bilgi sahibi oluyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Birimler Meslek Yüksekokulu Savunma ve Güvenlik Programı öğretim görevlisi Ali Serdar Gültek, amaçlarının sektörün ihtiyacı olan amir düzeyinde eleman yetiştirmek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Mezunlarımız kolay iş buluyor. Özel şirketler bizden eleman istiyor. Ama sektörün yabancı dil ve bilgisayar bilen elemana da ihtiyacı var. Bu özelliklere sahip olan mezunlar amir pozisyonunda işe başlıyor.”

OPTİSYENLİK: Görme kusurlarını düzeltmek için kullanılan “numaralı” olarak adlandırılan gözlük camı ve gözlük çerçevesi satan ve gözlük montajı yapan kişilere “optisyen”, bu mesleğe de “optisyenlik” deniliyor. Göz doktoru teknisyeni olarak yetiştirilen öğrenciler optik malzeme üreten fabrikalarda, lens- gözlük üreten merkezlerde ve cam fabrikalarında çalışabildikleri gibi, Sağlık Bakanlığı’ndan dükkan açma ruhsatı alarak gözlükçü dükkanı açma hakkına da sahip. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Naci Ekem, sektördeki eğitimle eleman açığının çok fazla olduğunu belirterek hiçbir mezunlarının işsiz kalmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious