Işıkara: "Deprem, adaların güney batısında olacak"

Işıkara:
  • Giriş : 14.03.2008 / 17:28:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 17:48:34

Işıkara, "Deprem 2010'a kadar olmazsa 2010 ila 2014 arasında olma ihtimali çok yüksek." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afete Hazırlık Derneği (AHDER) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, "İstanbul'un yaşayacağı deprem adaların güney batısında oluşacak. deprem 2010'a kadar olmazsa 2010 ila 2014 arasında olma ihtimali çok yüksek." dedi.

Bolu'da Yıldırım Beyazıd Camii'nde cuma namazı öncesi merkezi sistemle depremle ilgili bilgilendirme konuşması yapıldı. Konuşmayı yapan Ahmet Mete Işıkara, İstanbul'da beklenen büyük depremle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Işıkara, İstanbul'un yaşayacağı depremin adaların güney batısında oluşacağını belirterek, "Benim tahminin 7'nin üzerinde bir deprem değil. Depremin şiddeti 6,3 ila 6,5 arasında olacak." dedi. Ahmet Mete Işıkara, Marmara'da İstanbul'u etkileyecek iki yerden birinin Gemlik Körfezi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Gemlik Körfezi Kuzey Doğu Anadolu fay zonunun güney kolu. Güney kolu da 1800 yılından bu yana sessiz. İkincisi de küçük küçük depremlerin kümelendiği yer, büyük bir depremin yeri olabiliyor. İzmit Körfezi böyleydi. Küçük küçük depremlerin kümelendiği yerdi. 17 Ağustos depremi orada oldu. İki neden Gemlik'te depremin olma nedenleri olabilir. Bunu İstanbul 17 Ağustos depremini hissettiği gibi hisseder."

İstanbul'daki yapılaşmaya dikkat çeken Işıkara, 6 büyüklüğündeki bir depremin çok büyük zararlar vereceğini dile getirdi. Işıkara, İstanbul'daki büyük depreme her geçen gün yaklaştıklarını belirterek, "2010 yılına kadar olmazsa 2010 ila 2014 yılları arasında olma ihtimali çok yüksek." diye konuştu.

Bolu'daki cemaate depremi anlatmasının Yalova depremi ile bir bağlantısı olmadığını kaydeden Işıkara, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu program 1,5 ay önce planlandı. Her ilde cumalara katılıyorum, eğitimler veriyorum. Bunun Yalova depremiyle bağlantısı yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious