Işıkara'nın deprem sözlerine sert tepki!

Işıkara'nın deprem sözlerine sert tepki!.10744
  • Giriş : 05.09.2008 / 16:35:00

Işıkara'nın İstanbul depremin 2010-2014 yılları arasında olacağını söylemesine Ercan'dan sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın, dün Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi deprem Araştırma Enstitüsü'nün 140 yılı kutlamalarında olası depremin 2010-2014 yılları arasında olacağını söylemesine tepkiler sürerken, Prof. Dr. Ahmet Ercan, Işıkara'nın yaptığı açıklamanın bilimsel töreye aykırı olduğunu söyledi. 

Depremin tarihinin kesin olarak bilinmeyeceğini belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan," Işıkara'nın yaptığı açıklamayı bilimsel töreye aykırı buluyorum. Işıkara daha önce depremin önceden bilinmeyeceğini söyleyen biriydi. Bu kez yıl vermeye başladı. Işıkara artık deprem araştırması yapmayan emekli bir bilimadamı.Şimdi hangi veriye dayanarak bu açıklamayı yapıyor. Dünyanın hiçbir yerinde kısa zaman önceden deprem şu tarihte olacak tahminler dışında hiçbir bilimadamı bunu söyleyemez" dedi. 

İNCELEME GEREKİR 

Depremin ancak bölgesinin bilinebiliceğini savunan Ercan," deprem için ancak 15 tane parametreyi ölçmek gerekir. Bu değişimlere bakarak geleçekte 'şu yörede deprem olabilir' diyebilirsiniz.Ama yaklaşan depremi söylemeniz için jeojik parometredeki değişimi bize göstermelisiniz ve inandırmanız gerek.Bilimsel bir süzgeçten geçmeden bilimsel ünvan taşıyan bir kişinin uluorta dayanıksız bu tür açıklamaları, Türkiye ekonomosini ve insanların ruh halini olumsuz olarak etkiler. Işıkara'nın açıklaması sonrası bir çok insan İstanbul'u terketmek zorunda kalabilir. Sanayici İstanbul yerine başka yere yatırım yapmak ister ve dışarı yatırım yapar" dedi. 
 
İSPATLAMAYA DAVET EDİYORUZ
 

Prof. Dr. Mete Işıkara'nın söylediği sözlerin bilimsel olarak dayanağını göstermesi gerektiğini söyleyen Ercan," Işıkara bu lafı söylemekle büyük sorumluluk almıştır. En kısa sürede bilimsel kurul önünde ispatlamaya çağırıyorum. Bu sözlerin hesabını vermeli" dedi. 

ŞÖHRET KAYBI İDDİASI 

Deprem uzmanlarının 1999 depreminden sonda daha çok tanındığını ifade eden ve bazılarının şöhreti yakaladığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Ercan," 1999 depreminden sonra birçok bilimadamı şöhrete kavuştu.Tanınmışlığın getirdiği psikolojik doygunluk ve çıkarlar var. Danışman olmak, makam elde etmek gibi yararlar var. Şöhreti elde etmiş olanlar bu şöhreti duru tutmak için 'kabarcıklar çıkıyor, içime doğdu' diyerek sürekli gündemde kalma çabaları içerisinde. Peki Işıkara neden. bunu bir kamera karşısında açıklamışta, Kandilli'deki onlarca bilimadamının bulunduğu toplantıda açıklamamış. Evet Marmara'da depremler olarabilir. Ama bu depremler 2-5 arasında olur. Bunlar da korkutucu olur kesinlikle yıkıcı olmaz. Nedeni ise Marmara 1999 depreminden sonra yorgun. Marmara'nın toparlanmasına 30 yılda mümkün değildir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*