'Işıklı ayakkabılar topuklarda zedelenmeye yol açıyor'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Ortopedi ve Tramatoloji Uzmanı Opr. Dr. Akif Özkeçeci, çocukların giydiği ışıklı ayakkabıların topuklarda zedelenmeye ve dolayısıyla zaman zaman sakatlığa yol açtığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu tür ayakkabıların topuklarda devamlı ağırlara neden olduğunu dikkat çeken Özkeçeci, "Sürekli ayağı yere vuran bu çocuğun topuklarında ağırlar meydana gelir. Bu yüzden topukta apofitiz dediğimiz büyüme kıkırdağı zedelenir ve büyüme görevini yerine getiremez. Topuğu yere vurmada veya çok sert giyilen ayakkabılar büyüme çağındaki çocuklarda kemik hastalığı oluşturabilir." şeklinde konuştu.

Apofizitin halk oyunları veya folklor oynayan çoçuklarda da görülebileceğini vurgulayan Özkeçeci, bu insanların da ayak topuklarında ve kol dizlerinde ağırlar meydana gelebileceğini kaydetti.

Ayak topuklarında veya kol dizlerinde sürekli darbe sonucu kemik kıkırdaklarında bozukluklar oluştuğunu ifade eden Özkeçeci, bu tür durumlarda uygulamaya son verilip bir ortopediste başvurulması gerektiğini bildirdi.


Anne ve babaların çocuklarına ışıklı ayakkabı yerine daha uygun bir ayakkabı almaları yönünde tavsiyelerde bulunan Özkeçeci, topuk ezilmelerinin genelde 5-12 yaş arasındaki çocuklarda görüldüğünü ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious