İsimlerimiz Türkçe'leşiyor

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Türkçe Olimpiyadları'ndan etkilendi işyerinin ismini değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkçe'ye verilen önem ve Türkçe'nin dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için başlatılan kampanyalar meyvelerini vermeye başladı.

Osmaniye'de bir işyeri sahibi, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Türkçe Olimpiyadları'ndan etkilenerek yabancı olan iş yerinin adını Türkçeleştirmeye karar verdi.

İstasyon Caddesi üzerinde hizmet veren bir pastane 10 yıldır kullandığı Hamit's Here (Hamit'in Yeri ) olan adını değiştiriyor.

Son zamanlardaki Türkçeleşme kampanyalarından çok etkilendiğini ve özellikle geçtiğimiz günlerde düzenlenen Türkçe Olimpiyadları izledikten sonra iş yerinin ismini değiştirmeye karar verdiğini belirten İşletme Sahibi Hamit Gümüş iş yerine Türkçe isim aradığını söyledi.

Ülke genelinde işyerlerinde Türkçe isim kullanılması ve yaygınlaştırılması için kampanyalar yapıldığını toplumda yükselen bu çağrıya daha fazla duyarsız kalmamak için böyle bir çalışma içerinse girdiklerini belirten Gümüş, "Doğru ve yerinde bir karar aldığımı düşünüyorum. Kararımın ne kadar doğru olduğunu zaman daha iyi gösterecek. Türkçe'mizin ne kadar zengin ve dünya dili olduğu gerçeğini herkesin görmesini diliyorum" dedi

10 yıl önce öğrencilerle yaptıkları anket sonucu Hamit's Here ismini kullandığını ancak 1 Eylül'den itibaren işyerinin belirledikleri Türkçe isimle hizmet vermeye başlayacağını kaydeden İş yeri sahibi Hamit Gümüş, "Yabancı isim kullanan tüm işyerlerine çağrıda bulunarak işyerlerine Türkçe isim vermelerini istiyorum. Yeni işyeri açacak olanlarında kesinlikle Türkçe isim kullanarak dilimize sahip çıkmalarını temenni ediyorum. Gelecek nesillere bırakacağımız miras arasında dilimizin de olduğu asla unutulmamalıdır" diye konuştu.

Şu anda yeni isim arayışı içerisinde olduklarını yeni isimleri için vatandaşlardan destek beklediklerini aktaran Gümüş, "Halkımız işyerimize hangi ismi düşünüyorlarsa ağustos ayı boyunca hamitgümüs@gmail.com isimyarismasi@gmail.com adreslerine önerilerini iletsinler. Kararımızın Osmaniye ve Türkiye'de örnek olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar da işyerlerinin isimleri yabancı olan işyerlerinin Türkçe olması çalışmalarına destek verdiklerini söyledi.

Türkçe'nin hak ettiği yeri alabilmesi için bu tür kampanya ve çalışmaların artması gerektiğini kaydeden Başkan Çuhadar, "Türkçe bizim anadilimiz. İşyeri adlarının Türkçe olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü dilimiz gerçekten kökleri yüzyıllara dayanan bir dil.

Bu yüzden hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor. İşe, yabancı olan işyeri adlarının Türkçeleştirmesiyle başlayabiliriz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious