Işın tedavisinde yeni yöntem

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Lineer Akseleratör cihazıyla günde 75 hastaya hizmet veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en gelişmiş teknolojilerinden biri olan LINAC ile lokal tedavi yaptıklarını belirten Radyasyon Onkolojisi Uzman Doktoru İlker Karadoğan, "Bu sistem ile kanserli hücrelere direk ışın veriliyor. Sağlıklı hücreler hiçbir zarar görmüyor." dedi.

Radyoterapinin kanser tedavisinde kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyen Dr. İlker Karadoğan, "Bizim hastanemizde kullanılan cihaz, İzmir'de bu tedaviyi son teknoloji ile yapan iki cihazdan biri. Günlük ortalama 60 hastaya uygulanıyor. Biz kapasitemizin üzerinde hizmet vererek 75 hastaya kadar ışın tedavisi yapıyoruz." diye konuştu.

Randevu sistemi ile çalıştıklarını belirten Karadoğan, "En uzun randevu süremiz bir hafta oluyor. Üniversite hastanelerinde bu süre 3-4 hafta civarı. Kanser tedavisinde zamanlama çok önemlidir. Bu yüzden de en erken

sürede randevu vererek tedaviye başlıyoruz." dedi.

Hastalara en son teknoloji ile donatılmış ve mesleğinde uzman kişilerin çalıştığı radyoterapi merkeziyle hizmet verdiklerini söyleyen Başhekim Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak ise, "Bu sayede hastalarımızın tedavilerine erken başlanıyor ve tedavi süresince takipleri düzenli olarak yapıyabiliyor; ayrıca il dışı hastalara da bu merkezde hizmet verebiliyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious