Isınan toprak köylüleri şaşırttı

Isınan toprak köylüleri şaşırttı.9684
  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Sakarya'nın Kaynarca ilçesi Büyükyanık köyünde bir evin bahçesinde toprağın ısınması köylüleri tedirgin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaynarca ilçesi Büyükyanık köyünde yaşayan Burhan Sağır'a ait evin bahçesinin bir bölümünde yaşanan toprak ısınması ve topraktan yükselen buhar köylüleri şaşırttı. Elektrik direğinin hemen yanından topraktan çıkan dumanın deprem habercisi olabileceğini düşünen köylüler durumu Kaymakamlığa bildirdi. Bunun üzerine köye Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nden uzmanlar gönderildi.

Uzmanlar yaptıkları incelemede bir sonuca ulaşamazken toprakta meydana gelen ısınmanın elektrik kaçağından olabileceğini belirtti. Köye gelen Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) ekipleri ise yaptıkları incelemede her hangi bir elektrik kaçağına rastlamadı. Köylüler ise buharın çıktığı yerde 60 santimetre derinliğinde çukur açtı. Açılan çukurdaki yağmur suyunun ısındığı ve sıcaklığının 20 derecenin üzerinde olduğu görüldü.

Daha önce köyde bu tür bir durumla karşılaşmadıkları anlatan muhtar İshak Sağır, toprağın ısınmasına bir anlam veremediklerini belirtti. Köy halkının bu durumdan dolayı kaygı yaşadığını dile getiren Sağır "Abim sabah evden çıkarken topraktan duman çıktığını görmüş. Bizde dumanın çıktığı yerde ufak bir çukur açtık. Çukur içindeki su el yakacak derece sıcaktı. Bunun üzerine bizde kaymakamlığı aradık ve durumu bildirdik. Bayındırılıktan ve SEDAŞ'tan ekipler geldi. İnceleme yaptılar. İlk önce elektrik kaçağı olabileceğini söylediler. Ancak bir sonuca varılamadı. Sadece bu bölgede çıkması ilginç. Ne olduğunu anlamış değiliz. Bir süre daha bekleyeceğiz, devam ederse iş makinesi ile kazacağız" dedi.

Diğer taraftan SAÜ Jeofik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Can Karavul, topraktaki ısınmanın büyük ihtimalle elektrik kaçağından yaşanmış olabileceğini söyledi. Bir çok kez benzer durumla karşılaştığını ifade eden Karavul şunları söyledi: "Toprak ısınması muhtemelen elektrik kaçağından kaynaklanıyor. Topraklamadan dolayı yaşanan bir olay. Bunun dışında bir durum söz konusu değil. Depremle bir ilgisi yok. " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious