Isınma dişi caretta sayısını artırıyor

Isınma dişi caretta sayısını artırıyor.10362
  • Giriş : 21.06.2007 / 20:26:00

Cinsiyetleri kum sıcaklığına göre belirlenen caretta carettaların geleceği küresel ısınma nedeniyle tehdit altında girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Leyla Özkan Karaardıç, caretta carettaların 60 günlük kuluçka döneminde ortalama kumsıcaklığının 26 derece olması durumunda erkek, 32 derece ve üzeri olması durumunda ise dişi yavruların yumurtadan çıktığını kaydetti.

Erkek caretta carettaların her yıl çiftleştiğine dikkati çeken Karaardıç, bir yıl yumurta bırakan dişi caretta carettaların 2 ile 5 yıl arası çiftleşmediklerini dile getirdi.

Karaardıç, iklim değişikliğinden korunmak için carettaların 15 Mayıs -15 Temmuz olan kuluçka dönemlerini mart-nisan ayına çekebileceklerini vurguladı.

Caretta carettaların küresel ısınma nedeniyle kuzeydeki denizlere göç edebileceklerini ve Türkiye'deki sahilleri de terk edebileceklerini söyleyen Karaardıç, caretta carettaların yumurtalarını 25-30 santimetre derinliğe gömdüklerini, bir süre sonra bu yuva derinliğinin de artabileceğini sözlerine ekledi.

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr.Mehmet Öz de, Türkiye kıyılarına 350-400 dişi caretta carettanın yumurta bıraktığını söyledi.

Küresel ısınma nedeniyle erkek caretta popülasyonunda azalma olacağına dikkati çeken Öz, bu durumun devam etmesi durumunda dişilerin çiftleşecek erkek bulamayacaklarını belirtti.

Öz, küresel ısınmanın devam etmesi halinde caretta carettaların nesillerinin tükenebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious