Isırarak öldürdü bira içerek kutladı

Isırarak öldürdü bira içerek kutladı .4908
  • Giriş : 21.02.2008 / 16:06:00

Diyarbakır’da imam nikahlı eşinden olan 3 yaşındaki oğlu Hasan Kaptan’ı 17 yerinden ısırıp, başına yemek kaşığıyla vurup şişle döven, ardından vücudunda sigara söndürüp öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olan

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Kaptan'ın oğlunu öldürdükten sonra akrabalarıyla cesedi gömüp bira içip kutlama yaptığı; bu nedenle sanığın cezasında hiçbir indirim yapılmadan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiğine yer verildi.

Diyarbakır’da 5 ay önce 3 yaşındaki oğlunu kol ve bacakları olmak üzere 17 yerinden ısıran, vücudunda sigara söndüren, kebap şişiyle döven, ardından kafasına yemek kaşığıyla defalarca vurup öldürdükten sonra cesedi Dicle Nehri kıyısına gömen baba Ahmet Kaptan, kayınbiraderi Feyzi Gezginci, akrabaları Salim ve Fesih Kaptan ile ilgili 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Olayla ilgili tüyler ürperten bilgilere yer verilen kararda, sanık Ahmet Kaptan’ın Türkan Gezginci ile nikahsız yaşadığı, bu evlilikten 3 çocuklarının bulunduğu, birçok suçtan ceza alan Kaptan’ın uyuşturucu madde bağımlısı olduğu ve kendisine esrar bulması için sürekli eşini döverek baskı yaptığı belirtildi. Kararda son olarak eşi Türkan’ın burnunu ekmek bıçağıyla koparması üzerine, kadının 3 çocuğunu da terk ederek Sivas’a gidip burada gayri resmi olarak başka biriyle evlendiği belirtildi.

BİRA İÇİP KUTLAMA YAPTILAR
Kararda, sanık Ahmet Kaptan’ın, eşi Türkan Gezginci’nin ailesiyle husumet yaşadığı, olay gecesi evde 3 yaşındaki oğlu Hasan’ı, canavarca hisle, eziyet çektirerek, vücuduna darbe indirerek, şişleyip kafasını duvarlara çarparak öldürdüğü; sabah olunca da delilleri ve cesedi ortadan kaldırmak için akrabaları Saim ve Fesih Kaptan’dan yardım istediği ifade edildi. Sanıkların cesedi bir battaniyeye sardıktan sonra sepetli bir motosiklete koyup Dicle Nehri kıyısındaki Hevsel Bahçelerindeki ağaçlık bölgede kazdıkları bir çukura gömdükleri, daha sonra da cesedi yakalanmadan ortadan kaldırdıkları için olay yerinde bira içip kutlama yaptıkları belirtildi.

OĞLUNU KENDİSİNE YÜK OLUYOR DİYE ÖLDÜRMÜŞ
Gerekçeli kararda, sanıklar Saim ve Fesip Kaptan’ın vicdan azabı duyarak olayı katil babanın kardeşi Arap Kaptan’a bildirdikleri, bu kişinin de kardeşinin kayınpederi olan Abdullah Gezginci’ye durumu haber verdiği, Gezginci’nin de polise ihbarda bulunması üzerine sanıkların yakalandıkları belirtildi. Sanıkların yer göstermesi sonucu Hasan’ın cesedinin gömülen çukurdan çıkarıldığı, ayrıca olay yerinde çukur kazmakla kullanılan kürek, kazma ve bira şişelerinin de ele geçirildiği kaydedildi. Sanığın kendisini terk eden eşinden ve eşinin ailesinden intikam almak amacıyla çocuğun kendisine yük olduğunu düşünerek öldürdüğü, ayrıca bu cinayete eski kayınbiraderi Fevzi Gezginci’nin de katıldığı şeklinde ifade verdiği, ancak ölen çocuğun öz dayısı olan Fevzi Gezginci’nin suçsuz olduğuna dair mahkemede tam bir vicdani kanaatın oluştuğuna yer verildi.

TÜM DELİLLER BABAYI İŞARET ETTİ
Olay yerinden alınan kan, kıl, tükürük, tırnak, parmak izi ve diğer tüm örneklerin Ahmet Kaptan’a ait olduğunun tespit edildiği belirtildi. Oğlunu, “Bu Piçtir, benden değildir, niye besliyorum bunu'' diyerek öldüren baba Ahmet Kaptan’dan alınan kan örneğiyle yapılan DNA tespitinde, çocuğun yüzde 99.99 ihtimalle baba Ahmet Kaptan’a ait olduğunun belirlendiği bildirildi. Ayrıca küçük Hasan’ın vücudundaki ısırıkların baba Ahmet Kaptan’dan karşılaştırmak için alınan diş kalıbı örnekleriyle bire bir uyuştuğu belirtildi.

TOPLUMDA İNFİAL YARATACAK CİNAYET
Kararda, baba Ahmet Kaptan’ın, TCK’nın 82/1 maddesinin b-e bentlerinde yer alan, ‘Kendi öz çocuğunu canavarca hisle veya eziyet çektirerek, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı ölüme neden olmak’ suçunu işlediği mevcut delillerle sabit görüldüğünden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına, pişmanlığını dile getirmesine rağmen cinayetin toplumda infial yaratacak türden olması sebebiyle hakkında taktiri indirim uygulanmasına yer olmadığına karar verilerek cezanın müebbet hapse çevirmediği ifade edildi. Cani babanın ömrünü tamamlayana kadar cezaevinde kalacağı bildirildi.
Kararda, cesedin gömülmesine yardımcı olan sanıklar Fesih ve Saim Kaptan’ı ise, TCK’nın 82/1-h maddesi uyarınca ‘Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak ve işlenmesini kolaylaştırmak’ suçlarını işledikleri sabit görüldüğü gerekçesiyle ayrı ayrı 2’şer yıl 6’şar ay hapisle cezalandırılmalarına; sanığın kayınbiraderi Feyzi Gezginci’nin olayda bağlantısı bulunmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildiği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious