İşitme bozukluğu

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

İşitme bozukluğu erken teşhis edilmezse, çocuklar düzgün konuşamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğumsal işitme kaybı olan bebeklerin ilk 6 ay ila 1 yılda tedavi edilmediği taktirde, düzgün konuşamayacakları, ayrıca duyma kaybı yaşayacakları belirtildi.

Sakarya Devlet Hastanesi Kulak-Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr. Cevdet İzmirli, hamilelik sırasında annenin geçirdiği ateşli hastalıklar, doğum esnasında meydana gelen travmalar, doğum sonrası rahatsızlıkların çocuklarda işitme kayıplarına yol açabileceğini vurguladı. Yeni doğan bebeklerde işitme bozukluğu taraması (Bera testinin) mutlaka yapılması gerektiğini kaydeden İzmirli, bu tarama ile bebeklerde sıklıkla yaşanan işitme bozukluklarının önceden belirlenebileceğini anlattı. İzmirli, çocuğun tedavi edilmesiyle düzgün konuşma yeteneğini kazanabileceğini ifade etti.

Bera testinin, yeni doğan bebeklerin işitme yeteneğini kontrol etmek için kullanıldığını ifade eden İzmirli, "Doğumdan hemen sonra bebeğin işitme kaybının olup olmadığını Oto Akustik Emisyon dediğimiz cihaz ile hızlı ve basit bir anlayabiliyoruz. Bu test çocuğa bir rahatsızlık ve sıkıntı vermez. Çok kolay uygulanır." dedi. İşitme kaybı olan bebeklerin erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilerek yüzde yüz duyma yeteneğine sahip olabileceklerini belirten İzmirli şunları söyledi: "Ancak genellikle çocuğun duyma problemi bir yaşından sonra aile tarafından fark edildiğinde işitme problemi düzeltilse bile çocuğun konuşması oldukça sıkıntılı oluyor. Hatta geç kalınmış vakalarda hiç mümkün olmuyor. Ailelerin bu konuda duyarlı olmalarını ve bebeklerini mutlaka kontrol ettirmelerini istiyoruz. Aksi taktirde duyma sorunu yaşayan çocuk rahat konuşamaz, kendisini ifade edemez, sosyal çevreye uyum sağlayamaz, eğitim hayatı ve iş hayatı başarısız olur. Kısaca özürlü bir birey haline gelir. Bu gün özürlülerin toplumdaki çektiği sıkıntı zaten biliniyor."

Doğum ve Çocuk Bakım Evleri'nde Oto Akustik Emisyon cihazının mutlaka bulunması gerektiğinin önemini anlatan İzmirli, yenidoğan her çocuğa duyma testinin yapılmasının çocuğun gelecekteki yaşamı için hayati önem taşıdığını anlattı. İzmirli "Sağlık Bakanlığı her ile alacak bir cihazla ileride özürlü olabilecek bir insanı sağlıklı birey olarak yaşamını sürdürmesi sebebiyle büyük bir ekonomik kaybında önüna geçmiş olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious