İşitme engelli iki ablasını anlamak için öğretmen oldu

İşitme engelli iki ablasını anlamak için öğretmen oldu.14247
  • Giriş : 24.11.2007 / 09:20:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 09:31:42

Ülkenin en ücra köşelerine kadar gidip yeni nesilleri yetiştiren fedakâr öğretmenler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her 24 Kasım'da sıkıntılarıyla, üzüntüleriyle, beklentileriyle, mutluluklarıyla ve en önemlisi ışık saçan öğrencileriyle gündeme geliyorlar.

Her birinin hayat hikâyesi, öğretmenlik anıları kitaplara sığmayacak kadar dolu. Özlem Zeybekoğlu da, Türkiye'nin fedakâr öğretmenlerinden biri. O, 10 yıldır işitme engelli öğrencilere işaretlerin dilini öğretiyor. Mesleğe nasıl başladığı sorusunun altında ise ilginç bir öykü yatıyor. Herşey Özlem öğretmenin işitme engelli iki ablasını anlama çabasıyla başlamış. İşaret diline merak salınca, soluğu Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşitme Engelliler Öğretmenliği Bölümü'nde almış. Şimdi hem öğrencilerine ses veriyor hem de ablalarına tercüman oluyor.

İki ablası genetik olarak işitme engelli olan Özlem Zeybekoğlu, ablalarının okulda öğrendiği işaret dili ile küçük yaşlarda tanışmış. Zeybekoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşitme Engelliler Öğretmenliği Bölümü'nü bitirerek, 1997'de Gaziantep'te işaret dili öğretmeni olarak göreve başlamış. 6 yıl kaldığı bu ilde aynı okuldaki Fatih isimli öğretmenle evlenmiş. Özlem öğretmen, 4 yıldır İzmir Tülay Aktaş İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda görev yapıyor. Özlem öğretmen, işitme engelli çocuklara eğitim vermenin diğer öğrencileri eğitmekten 10 kat daha zor olduğunu anlatıyor. "İkisi yatılı beş kişilik sınıfta eğitim veriyorum; ama 100 kişiye bedel." diyen Özlem öğretmen, aradan 10 yıl geçmesine rağmen öğrencilerine ders anlatmaktan büyük zevk aldığını söylüyor. Eşiyle birlikte hayatlarını işitme engelli çocuklara adadıklarını vurgulayan Zeybekoğlu, "Çocukların üst baş, tuvalet ihtiyaçlarına, harçlıklarına kadar ilgileniyoruz. Yatılı öğrencilerin velilerinin verdiği harçlıkları da ben saklıyorum." diyor.

Sınıf mevcudu 5, ama 100 öğrenciye bedel

Özlem Zeybekoğlu, 4 yıldır İzmir Tülay Aktaş İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda görev yapıyor. Mesleğinin zorluklarını, "İkisi yatılı beş kişilik sınıfta eğitim veriyorum; ama 100 kişiye bedel." sözleriyle özetleyen Özlem öğretmen, onlarla iletişim kurmanın zevkini ise cümlelere sığdıramıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious