İşkadınları yumurtalarını donduruyor

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Kariyer yolunda ilerleyen işkadınları geç yaşta çocuk sahibi olabilmek için yumurtalarını donduruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'de The Daily Telegraph gazetesinde çıkan habere göre bazı şirketler kadın çalışanlardan alınan verimi arttırmak ve kariyerlerinin bölünmesini engellemek için yumurtalarını dondurma fırsatı tanıyor. Dondurulmuş yumurtalardan yapılan doğum sayısının az olmasına rağmen, sağlık kuruluşları uygun fiyatlarla iş kadınlarına bu hizmeti vaad ediyor.
Amerikan Üreme Sağlığı Merkezi'nin "kadınların doğurganlık süreleri uzatılmamalı" çağrısına rağmen ABD, İngiltere ve Avustralya'daki bazı kadın doğum klinikleri yumurta dondurma işlemlerinde bir sakınca olmadığını kaydediyor.
ABD'deki Midland Doğum Servisi yetkilisi Dr. Gillian Lockwood, gazeteye yaptığı açıklamada "Bir kadın 30 veya daha erken yaşında dondurduğu yumurtalarından 40 yaşına kadar sağlıklı bir bebek doğurabilir. Bizim kiliniğimizde bu yolla şu ana kadar dört sağlıklı bebek doğdu" dedi.
Yumurtalık donduranlara "Bridget Jones nesli" ismini veren Lockwood, "Kanser hastalığına yakalanmış kadınlar genelde bu uygulamayı tercih ediyor. Ayrıca yeni bir embriyonun oluşturulup dondurulmasını etik bulmayıp şüpheyle yaklaşanlar da var" diye konuştu.
Kliniğin açıldığı 2000 yılından beri 100 kadın yumurtalarını dondurdu. 50 kadın kanser hastalığından dolayı yumurtalığını dondurmayı tercih ederken, her beş kadından biri sosyal nedenlerden dolayı doğumunu erteledi.
Dr. Lockwood, doğumun ertelenmesi fikrinin savunucu olmadığını, zamanında yapılması halinde daha sağlıklı olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious