İşkence davası

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Vatani görevini yaparken Adana 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevi’nde işkenceyle öldüğü iddia edilen er Murat Polat’ın Askeri Mahkeme’deki davasında görevsizlik kararı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

6. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nden Adana 5. ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dava dosyasına ağır ceza mahkemesi görevsizlik kararı vererek yeniden Askeri Mahkeme’ye gönderdi.

Askeri Mahkeme’de bugün görülen davaya işkence ile öldürüldüğü iddia edilen er Murat Polat’ın annesi Gülşen, babası Kenan ile halen 57. Topçu Tugayında görevli Yarbay Mustafa S., 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevi’nde görevli astsubaylar Oktay A., Hasan T., Önder B., olayın olduğu tarihte görevli olan ve daha sonra emekliye ayrılan astsubay Talat G. ile tutuklu erler Hüseyin Gültaş, Ramazan Güvercin, Mevlüt Koçyiğit, Erol Kaya, Nihat Ercan ve 7 terhis olmuş asker katıldı.

Duruşma öncesinde mahkeme başkanı önce sanıkların kimlik tespitini yaptı, ardından müdahil avukat ile müdafi avukatların taleplerini dinledi.Mahkeme heyeti tutuklu ve tutuksuz sanıkların davanın askeri mahkemede görüşülüp görüşülmemesi yönündeki görüşlerini de dinledi. İşkence iddiasıyla yargılanan Yarbay Mustafa S, olayın olduğu tarihte askeri cezaevinde müdür yardımcısı olarak görev yaptığını ve bu göreve önce vekaleten sonra da 2004’de asaleten müdür olarak atandığını, bir yıl görev yaptıktan sonra 2005 yılında 57. Topçu Tugayı’na tayin olduğunu söyledi.

Görevlerini yaparken amirlerinden aldığı emirler doğrultusunda çalıştığını, askeri hiyerarşi içinde askerlerle çok fazla muhatap olmadığını söyleyen Yarbay Mustafa S., "İç hizmet kanunu çerçevesinde çalıştım. Olayla ilgili bana bilgi ulaştıktan sonra gerekli mercilere bildirerek işlem yaptırdım." dedi.

4 astsubaydan biri olay günü nöbet istirahatinde, biri yıllık izinde olduğunu belirtirken bir diğeri de sistematik işkence, baskı yapmadıklarını, amirlerinin emirleri doğrultusunda çalıştıklarını anlattı.

Tutuklu ve tutuksuz yargılanan diğer askerler ile rütbeli askeri personel davaya askeri mahkemede mi yoksa sivil mahkemede mi bakılmasını mahkeme heyetinin takdirine bıraktı. Daha sonra davanın görülmesine 5 dakika ara veren mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme dava ile ilgili görevsizlik kararı vererek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştırdı. Ancak, daha önce 5. Ağır Ceiza Mahkemesinin görevsizlik kararı verdiğini gözönüne alan heyet dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı. Ayrıca tutuklu erler Erol Kaya, Nihat Ercan, Mevlüt Kaya, Ramazan Güvercin’in tahliye edilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme çıkışında konuşan öldürülen er Murat Polat’ın annesi Gülşen Polat adaletin tecelli etmediğini belirterek dava dosyasının askeri ve sivil mahkemeler arasında git-gel yaptırılmasına tepki gösterdi.

Baba Kenan Polat ise karara itiraz edeceklerini belirterek, ""Oğlumu, Murat’ımı öldürdüler. Ben oğlumu öldürsünler diye mi askere gönderdim?"dedi. Taraflar askeri mahkemenin verdiği görevsizlik kararına 7 gün içinde itiraz edebilecek.

Er Murat Polat’a işkence yaparak ölümüne neden olmakla suçlanan, 6 askere de işkence yaptıkları öne sürülen bir yarbay 4 astsubay ile 24 asker hakkında ’işkence’ ve ’neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence’ suçlamalarından 24’er yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious