İşkence iddiasıyla yargılanan 10 polisten 8'i hapis cezası aldı

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

İzmir'de, gözaltındayken işkence sonucu bir kişinin ölümüne sebep oldukları iddiasıyla yargılanan 10 polisten 8'i, 3 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zanlılardan U.K. ve N.S. ise mahkemeye gelmedi.

Duruşmada söz alan zanlılar, suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti. Gözaltında tutulduğu sırada öldüğü ileri sürülein Alpaslan Yelden'in ailesinin avukatları, Türkan Aslan ve Gül Kireçkaya ise Yelden'in gözaltında iken öldürüldüğünün toplanan deliller kesinlik kazandığını ileri sürdü. Sanıkların avukatı hilmi Güler ise, gelen raporlarda maktülün doğrudan travmaya maruz kalmış olabileceği gibi, düşme sonucu da hayatını kaybetmiş olabileceğinin belirtildiğini söyleyerek müvekkillerinin beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında "görevi ihmal" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlarından açılan kamu davalarının zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verirken, İ.P. T.G., M.Ç,, A.A., H.K., Y.O., H.E. ve U.K.'nin "adli görevin ifası sırasında suçunu söyletmek için kastı aşan müesser fiil neticesinde ölüme yol açtıkları" iddiasıyla 3'er yıl 4'er ay hapis cezısı ile cezalandırılmasına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

11 Şubat 1998'de İzmir-Ankara karayolu kenarında ölü olarak bulunan Romanya uyruklu Rimin Mete'nin katil zanlısı olarak 2 Temmuz 1999'da gözaltına alınan Alpaslan Yelden, gözaltında iken rahatsızlandı.

Yelden, kaldırıldığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Ailesinin şikayetçi olması üzerine o dönemde Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli 2 başkomiser, 2 komiser yardımcısı ve 6 polis memuru hakkında "işkence yaparak ölüme sebebiyet verme" iddiasıyla dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious