'İşkence'den ölüm'de sona doğru

'İşkence'den ölüm'de sona doğru.12294
  • Giriş : 23.10.2008 / 14:58:00

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun cezaevlerinde meydana gelen işkence iddialarını araştırmak amacıyla oluşturduğu alt komisyon, Metris Cezaevi'nde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Engin Ceber'in ölümüyle ilgili soruşturmada sona yaklaşıldı

TBMM İnsan Hakları Alt Komisyon Başkanı ve AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Engin Ceber olayı ile ilgili delillerin yüzde 95 oranında toplandığını ve soruşturmanın mahkeme aşamasına getirildiğini söyledi.
Engin Ceber'in Metris Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetmesinin ardından, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun oluşturduğu, "Her Türlü İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesi İle Ceza ve Tutukevleri İnceleme Komisyonu", sabah saatlerinde Metris Cezaevi'ne geldi. Cezaevine 10.15 sularında giriş yapan heyetin ardından Ceber'in babası Ali Tekin ve avukatı Taylan Tanay'da komisyon üyelerine bilgi vermek amacıyla geldi. Komisyon üyeleri cezaevinde yaklaşık 4 saat kalarak incelemelerde bulundu. Milletvekilleri Ceber'in babası Ali Tekin ve avukatı Taylan Tanay'la birlikte işkenceye tanıklık eden kişileri tek tek dinledi.

İncelemelerin ardından TBMM İnsan Hakları Alt Komisyon Başkanı ve AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cezaevinde cumhuriyet savcısının gerekli çalışmaları yaptığını belirten Yıldırım, "Deliller yüzde 95 oranında toplandı ve yüzde 5'lik Adli Tıp kısmı kaldı. Soruşturma mahkeme safhasına getirilmiştir" dedi. Sabah Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı'yla görüştüklerini hatırlatan Yıldırım, "Hem İçişleri Bakanlığı hem de Adalet Bakanlığı müfettişleri çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalar tamamlanmak üzeredir. Bizler raporumuzu hazırlayıp üst komisyona bildirerek raporu açıklamış olacağız. " şeklinde konuştu.

Murat Yıldırım, Ceber'in babası, avukatı ve tanıklarla görüştüklerini kaydederek, "Şu anda görüşmemiz gereken herkesle görüştük" dedi. Yıldırım tanıkların korunmasıyla ilgili herhangi bir talep olmadığını ve cezaevi yönetiminin gerekli önlemleri aldığını söyledi.

Gazetelerde yer alan polis raporuyla ilgili de konuşan Yıldırım, kendilerine bu yönde bir rapor ulaşmadığını ve bir bilgisinin olmadığını ifade etti. Yıldırım, karakolları incelemek üzere de bir alt komisyonun oluşturulduğunu ve önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacağını sözlerine ekledi.

Bu arada milletvekillerine yaklaşık 1,5 saat bilgi veren baba Tekin ve avukat Tanay daha sonra cezaevinden ayrıldı. Komisyon üyelerince dinlenen Engin Ceber'in avukatı Taylan Tanay, Sarıyer ve Bakırköy savcılıklarındaki iki dosyanın Bakırköy Savcılığı'nda birleştirildiğini söyledi. Avukat Taylan Tanay basın mensuplarına yaptığı açıklamada TBMM'de kurulan alt komisyonla içeride görüştüklerini ve onlara olayla ilgili bilgi verdiklerini ifade etti. Bu işin sorumlularının cezalandırılmasını umduklarını belirten Tanay, " Baba komisyon üyelerine sorumluların bir an önce cezalandırılmasını istediğini iletti. Vekillerde Ceber olayının insanlık suçu olduğu görüşünde birleşti. Onlarda suçluların cezalandırılmasını istiyor. İşkence olduğu konusunda bizimle mutabıklar" şeklinde konuştu. Bazı gazetelerde emniyetin bir ön rapor hazırladığı şeklinde haberler yer aldığının hatırlatılması üzerine Tanay, "Biz bazı basın organlarında yer alan bu ön raporu sorduk. Milletvekilleri de böyle bir rapor bulunmadığını ve çalışmaların sürdüğünü illettiler." Dedi.

Komisyon üyelerinden bazı taleplerde bulunduklarını da vurgulayan Tanay, "Engin'in işkence görmesine tanıklık eden ve halen cezaevinde olan şahıslar var. Biz bu tanıkların korunmasını ve güvence verilmesini istedik. Ayrıca Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bir soruşturma yürütülmesinin tarafsızlık açısından sakıncalı olacağı yönünde talebimizi ilettik. Onlarda bize her iki dosyanın Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dün birleştirildiğini söylediler" diye konuştu.

Engin Ceber'in babası Ali Tekin'de cezaevinden ayrılırken "Sorumlular yargılansın ve en kısa zamanda cezalarını çeksin" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*